پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عملیات حفاری برای کشف منابع نفتی در گرگان آغاز شد

0

با شروع به کار دکل حفاری شماره ۵۶ فتح، عملیات حفاری اکتشافی در استان گلستان به منظور کشف منابع هیدروکربوری در منطقه گرگان آغاز شد.
به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عملیات حفاری اکتشافی به منظور کشف ذخایر جدید منابع هیدروکربوری از روز گذشته در استان گلستان و منطقه گرگان آغاز شد.

البته بررسی ها نشان می دهد که تلاش برای کشف نفت در این منطقه به روزهای گذشته باز نمی گردد و سابقه ای بیش از نیم قرن دارد.

اولین پیگیری‌های رسمی پس از انقلاب در رابطه با این پروژه از سال ۱۳۹۱بوده است که وزیر وقت دستور مطالعات این پروژه را به مدیر شرکت نفت خزر و مدیر اکتشافات این حوزه صادر کرد.

اگر نتایج حفاری گویای وجود ذخایر هیدروکربنی مناسب باشد، به‌عنوان رویدادی مهم در توسعه و آبادانی خطه شمال شناخته خواهد شد.

پیشتر علی اصولی،مدیر عامل سابق شرکت نفت خزر در خصوص عملیات اکتشاف نفت در منطقه گرگان گفته بود در وهله اول قرار است این مخزن به لحاظ ذخیره‌سازی گاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در هر دو صورت موفق به شناسنامه‌دار کردن ساختارهای موجود در این منطقه شده‌ایم.

وی ادامه داد مطالعات زمین‌شناسی ژئوفیزیکی، کشف سنگ‌های مخزن و پوشش و مطالعات ژئوشیمی سال گذشته با همکاری یک شرکت اتریشی در استان گلستان انجام و ۳۷ طاقدیس نفت و گاز نیز شناسایی‌شده است.
اصولی با بیان اینکه تاکنون ۱۲ حلقه چاه در گلستان حفاری‌شده است، تصریح می کند هشت چاه با هدف شناسایی طاقدیس‌های گازی بوده و از میان سه حلقه چاه‌ها گاز مشاهده‌ شده است.

مدیرعامل سابق شرکت نفت خزر اعلام کرده بود این چاه‌ها در شمال غرب آق‌قلا، منطقه مجاور آق‌قلا و قزل تپه تا اینچه قرار دارد و این حفاری‌ها با تأکید روی لایه‌های قهوه‌ای‌رنگ حفاری‌شده در ترکمنستان، گرگان یک، اینچه و مرز مشترک ایران ترکمنستان انجام می‌شود.

این گزارش حاکی است فرهنگ خطیبی سرپرست شرکت نفت خزر در مراسم آغاز به کار رسمی دکل ۵۶ فتح شرکت ملی حفاری ایران در منطقه صوفیکم استان گلستان که روز گذشته انجام شد با اشاره به اهداف و برنامه های این شرکت در استانهای شمالی کشور اظهار کرد: در سال ٨٩ مطالعات فنی برای شناسایی ظرفیتهای هیدروکربوری در منطقه صوفیکم در استان گلستان در دستور کار قرار گرفت که براساس رسالت و ماموریت شرکت نفت خزر در سه استان گلستان، گیلان و مازندران، طی چند سال گذشته با بازنگری و روزآمدکردن مطالعات انجام شده در استان گلستان و انجام بیش از یک‌هزار و ٢٠٠ کیلومتر عملیات لرزه نگاری دو بعدی در این استان و با هدف بررسی احتمال وجود هیدروکربور، حفاری یک حلقه چاه اکتشافی در منطقه صوفیکم استان گلستان برنامه ریزی و در چارچوب قراردادی به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شد.

وی ادامه داد: امیدواریم بعد از گذشت حدود ۴۵ سال از آخرین عملیات حفاری در دشت گرگان، با شروع چرخش مته حفاری اکتشافی در منطقه صوفیکم استان گلستان، عملیات حفاری این چاه در مدت زمان تعیین شده به نتیجه رسیده و به عنوان یک رویداد مهم در توسعه و آبادانی خطه شمال راوی اخبار خوش برای مردم استان باشد.

براساس این گزارش، شرکت نفت خزر و شرکت ملی حفاری ایران آبان‌ماه امسال قرارداد مشترکی را به امضا رساندند که بر مبنای آن، مقرر شد یکی از دکلهای شرکت ملی حفاری ایران در منطقه صوفیکم استان گلستان مستقر شود که با استقرار دکل ۵۶ فتح شرکت ملی حفاری ایران در صوفیکم و آغاز به کار این دکل از روز گذشته، این قرارداد شکل اجرایی به خود گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.