پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عملیات بارگیری سکوی ١٨B فاز ١٨ پارس جنوبی پایان یافت

عملیات بارگیری سکوی ١٨B فاز ١٨ پارس جنوبی از یارد بندرعباس پس از چهار ساعت تلاش بی وقفه متخصصان ایرانی به پایان رسید.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا از بندرعباس، صبح امروز (پنجشنبه، سوم تیرماه) عملیات بارگیری سکوی ١٨B فاز ١٨ پارس جنوبی با حضور علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس و دیگر مدیران بخشهای کارفرمایی و پیمانکاری در یاردبندرعباس به پایان رسید که پس از انجام عملیات بارگیری، اکنون کار مهار بندی این سکو آغاز شده است.

پس از پایان عملیات مهاربندی که گفته می شود ٢ هفته به طول می انجامد، پس از آن سکو برای نصب در موقعیت اعزام می شود.

وزن این سازه ٢ هزار و ٣٠٠ تن و ظرفیت آن نیز ۵٠٠ میلیون فوت مکعب اعلام شده است که پس از دریافت گاز ترش و شیرین سازی گاز، روزانه ١٢,۵ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری تزریق خواهد کرد.

از دیماه ١٣٩٣ که مرحله نخست تولید فازهای ١٧ و ١٨ اجرا شده تاکنون ٨ میلیارد مترمکعب گاز از این فازها شیرین سازی شده است؛ ضمن این که ۴ میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه میعانات گازی، ٩۵ هزار تن اتان و ١۴٨ هزار تن بوتان و پروپان تولید شده است که از نظر ارزش اقتصادی به میزانی فراتر از ١,٣ میلیارد دلار برآورد شده است.

هفته گذشته بارگیری سکوی ١٩A‌ فاز ١٩ با موفقیت از سوی متخصصان داخلی انجام شد و اینک به فاصله یک هفته پس از آن و در یارد بندرعباس سکوی ١٨Bفازهای ١٧ و ١٨ دومین سکو طی هفته جاری است که عملیات بارگیری آن از سوی متخصصان داخلی انجام می‌شود.

علی‌اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس پیش از این گفته بود که امسال پنج فاز استاندارد میدان گازی پارس جنوبی به بهره‌برداری می رسد تا برداشت ایران از این میدان مشترک با قطر برابر شود.

به گزارش شانا، هدف از اجرای پروژه‌های فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تولید روزانه ۵٠ میلیون مترمکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی و ۴٠٠ تن گوگرد است.

فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی از سوی کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو) با سهم ۴٨ درصد به عنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) با سهم ٣١ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) به عنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ٢١درصد در دست اجراست.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.