پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عسلویه قطب جدید گردشگری صنعتی!

به گزارش نفت ما، شاید کمی شعاری و البته تکراری به نظر برسد که مدام تعریف و تمجید از مناطق بکر و گردشگری ایران و در مقابل تخریب سفرهای خارجی داشته باشیم اما پر بیراه نیست که بگوییم در شرایط کنونی و با توجه به فضای نا امنی که در اکثر کشورها چه اروپایی و چه آسیایی حکم فرما است، مقاصد داخلی بهترین گزینه برای مسافرت باشد . هرچند کشورهای همسایه همواره سعی داشته و دارند که از هیچ به همه چیز در خصوص صنعت گردشگری دست یابند اما در خود ایران نیز هستند مناطقی که طی چند سال گذشته از این غافله عقب نمانده و شروع به ایجاد فضایی متفاوت از جنس فعالیتی که خواسته یا ناخواسته در آن دیار به وجود آمده برای مسافران کرده باشند.
فرقی ندارد در چه ماه و فصلی از سال هستید ، چرا که کشور ما معروف است به ۴ فصل، کافی است تنها چمدان مسافرت را بسته و قصد سفر کنید. در این بین تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای خانواده ها فراهم می سازد تا بتوانند به دور از هیاهوهای زندگی ماشینی و دغدغه های مربوط به آن ، قدری بیشتراز کنار هم بودن لذت ببرند .
استان بوشهر نیز بی بهره از هجوم مسافران به خود نبوده ، این استان علاوه بر اینکه یکی از استان های پرتردد کشور در ایام تعطیلات محسوب می شود به جهت قرارگیری تاسیسات صنعت نفت و پتروشیمی به یک محیط صنعتی و طاقت فرسا بدل گشته و شاید تا سال های گذشته افرادی که مشغول در این صنایع بودند دل خوشی از تعطیلات نداشته و تنها به گذراندن بی رمق این ایام سپری می کردند .
انتشار تصاویری مربوط به امکانات رفاهی کارکنان صنعت نفت در سایر کشورها و یا انتشار تصاویر دکل نفتی که تبدیل به یک هتل مجهز شده همه و همه می توانست جرقه های اولیه برای تغییر کاربری یک محیط خشک صنعتی به یک محیط کاملا آرامش بخش آن هم در منطقه ای با استرس بالا باشد .
در سال های گذشته نبود امکانات مناسب تفریحی و رفاهی در منطقه پتروشیمی عسلویه در کنار اقامتگاه هایی که فعالیت شان صرفا به ارائه خدمات اولیه محدود گشته بود ، موجب فرسودگی شغلی و یکنواختی در زندگی برخی از کارکنان و خانواده های آنها شد، از همین رو شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد آستین ها را بالا زده و کلید تغییر فضای زندگی این افراد را زد .
ایجاد فضاهای تفریحی و فرهنگی برای افزایش روحیه کارکنان و خانواده های کارکنان صنعت پتروشیمی در منطقه عسلویه منجر به خلق ایده ای توسط این شرکت شد تا بتواند تجربه ای نو در ساحلی متفاوت را با بهره گیری از جذابیت های دریا برای کارکنان صنعت نفت رقم بزند.
طی دو سال گذشته برنامه های شاد و مفرحی که توسط شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد به عنوان غذای روح برای ساکنین این منطقه صنعتی پیاده سازی شده نه تنها باعث افزایش روحیه و امید به زندگی در بین پرسنل شاغل در این منطقه و هجم ورود پرسنل نفتی برای اقامت بیشتر و استفاده از خدمات این دهکده در ایام نوروز گردیده بلکه شرکت های دیگر غیر مرتبط با نفت نیز خواستار بهره مندی از امکانات رفاهی این مجموعه شده اند .
نظر سنجی های صورت گرفته گویای رضایت ۹۵ درصدی بازدید کنندگان از خدمات ارائه شده توسط این دهکده گردشگری دریایی است که این موضوع می تواند زمینه ساز تبدیل این منطقه به قطب گردشگری در جنوب باشد .
با توجه به اینکه بحث گردشگری و توسعه زیرساخت‌های این حوزه به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی دولت یازدهم مطرح می باشد، هفت استان کشور برای ایجاد هفت دهکده ساحلی بزرگ انتخاب شده که بوشهر با بیش از ۳۰۰ هزار متر نوار ساحلی جزو این استان ها است .
دهکده گردشگری پازارگاد به گفته مدیرعامل شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد با امکانات گردشگری ساحلی و دریایی در کشورهایی نظیر ترکیه ، مالزی و مالدیو قابل رقابت خواهد بود .
محمد صفائیان گفت : ۲۷۰ نفر به صورت شبانه روزی تنها در ۴۵ روز توانستند این مجموعه را برای تعطیلات نوروز آماده سازی کنند تا در روزهای ۲۷ اسفند تا ۱۵ فروردین ۱۹ هزار خانواده با جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر از امکانات مجموعه تفریحی پازارگاد استفاده نمایند .
وی ادامه داد: ۴۲۰ نفر نیرو در طی این مدت برای خدمت رسانی به مسافران مشغول به فعالیت بوده اند که پیش بینی شده در سال آینده این تعداد افزایش یابد .
وی به افزایش ۳۰ درصدی امکانات موجود تا شهریور ماه سال جاری اشاره و اظهار داشت : امکانات موجود در این دهکده تاکنون در کشور بی همتا بوده و سعی داریم در منطقه و حتی آسیا نیز در مقام نخست قرار گیریم تا دیگر مردم سفرهای خارجی را به سفرهای داخلی ترجیح ندهند .
مدیر عامل شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد گفت : هرچند کشورهای دیگر از ۵۰ سال پیش برنامه های بهبود زیر ساخت های گردشگری خود را شروع کرده اند اما سعی داریم تا با تلاش مضاعف به جایگاه آن ها دست و حتی پیشی بگیریم .
صفائیان افزود: سعی شده احداث این مجموعه برای کشور درآمد زایی در پی داشته باشد و در راستای منویات مقام معظم رهبری و در سالی که با نام ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری شده بنا داریم تا با امکانات داخلی فضایی مفرح و آرامش بخشی را چه برای هموطنان ایرانی و چه سایر کشورهای دیگر فراهم سازیم .
وی ادامه داد: بنده با سفرهای خارجی هموطنان مخالف نیستم ولی شایسته نیست مردم ما با فرهنگ بی گانه ای که از آن تاثیر گرفته اند به کشور بازگردند .
وی تصریح کرد : افرادی که سفر به دبی و عسلویه داشته اند به وضوح اعلام کرده اند که امکاناتی که در عسلویه وجود دارد بسیار بهتر است و حضور در آن خاطره به یادماندنی را برای آن ها رقم زده است .
صفائیان با اشاره به اینکه فضای طراحی شده برای این مجموعه مناسب برای همه سلایق وتمام اقشار مانند کودکان، سالمندان ، جوانان و …می باشد اعلام کرد : ایجاد خوابگاه های متنوع با استفاده از ضایعات پتروشیمی از جمله نوآوری های دهکده گردشگری پازارگاد می باشد .
مدیر عامل شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد افزود : در سال گذشته این مجموعه تنها پذیرای کارکنان پتروشیمی بود در حالیکه امسال میزبان کل خانواده صنعت نفت بودیم .
وی با بیان اینکه شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد وهلدینگ خلیج فارس به جهت ایجاد این دهکده به یک برند تبدیل شده است گفت : البته این نوآوری دستاورد بزرگی برای وزارت نفت است .
صفائیان ادامه داد : برای ساخت این مجموعه ۴ میلیارد تومان هزینه صورت گرفته که در تعطیلات نوروز ۲.۵ میلیارد تومان از آن بازگشت.
مدیر عامل شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد در خصوص امکانات این دهکده گفته است: در این دهکده پلاژ شنا برای بانوان با رعایت تمام اصول قانونی و شرعی ساخته شده است و انواع ورزش های دریایی، غواصی، اریکه ساحلی، لمکده ساحلی با مبلمان ساحلی، شهربازی، بازارچه صنایع دستی و سنتی، رستوران و … به گردشگران ارائه خواهند شد.
وی اظهار کرد: در طرح بزرگ گردشگری دریایی عسلویه، گردشگری دریایی به علاقه مندان ارائه خواهد شد و آنها را با معنای واقعی آرامش در ساحل و گردشگری دریایی و ساحلی به طور کامل آشنا خواهد کرد.
وی برخی از وسایل شهر بازی و نیز امکانات پیش بینی شده برای بازی های دریایی را منحصر به فرد و جدید معرفی و اظهار کرد: سینمای ۶ بعدی و نیز برگزاری کنسرت های موسیقی سنتی ایرانی از سوی ۷ گروه محلی ، از دیگر برنامه های نوروزی دهکده گردشگری پازارگاد بوده است .
وی افزود: با استفاده از لوله های جی.آر.پی اقامتگاه های ۳ نفره همراه با یک کاناپه با رعایت تمام اصول اچ. اس.یی ساخته شده است و در فاز نخست بیست محل اقامت در ایام نوروز مورد استفاده قرار گرفت و افزون بر آن ویلا های ساحلی ۲ طبقه دیگری نیز برای متقاضیان اقامت در دهکده ساخته شده است و با قیمت مناسب آماده میزبانی از مهمانان خواهد بود.
وی ادامه داد: امسال ۱۶ نجات غریق نیز در دهکده مشغول بکار بودند و حفظ ایمنی بازدید کنندگان به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان این که برای ساخت دهکده هیچ درختی تخریب و یا قطع نشده است تصریح کرد : کاشت بیش از ۵ هزار اصله نهال گل از بارز ترین اقدام های انجام شده در راه صیانت از محیط زیست این منطقه گردشگری است.
صفائیان اضافه کرد: از نکات بارز این پروژه استفاده از انبار ضایعات شرکتهای مذکور می باشد که در کاهش هزینه نقش بسزایی داشته است. به همین دلیل حجم کار با هزینه انجام شده باورکردنی نیست.
مدیر عامل شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد گفت : در مجموع بیش از ۷۰ بازی دریایی و ساحلی از داخل و خارج گردآوری شده که به گفته دیگران بی نظیر است.
صفائیان با تاکید بر حفظ محیط زیست به عنوان یک راهبر مهم در صنعت پتروشیمی ایران گفت: برای ساخت دهکده گردشگری دریائی پازارگاد تمام مطالعات زیست محیطی انجام شده و مجوزهای لازم نیز دریافت شده است.
وی در خاتمه با بیان این که این طرح در ۲۰ هکتار از اراضی ساحلی منطقه شیرینو با عرض ۳۰۰ متر ساحلی در کنگان ـ عسلویه ایجاد شده است گفت: این اراضی با مساعدت نیروی پدافند غیرعامل ارتش جمهوری اسلامی در اختیار شرکت عملیات غیر صنعتی پازارگاد قرار گرفته است و پس از ایام نوروز نیز در روزهای چهارشنبه پنج شنبه و جمعه پذیرای مهمانان خواهیم بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.