پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عربستان مجتمع دریانوردی می سازد

0

عربستان سعودی قصد ساخت یک مجتمع دریانوردی و کشتی سازی برای حمایت از صادرات نفت خود را دارد.
به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان روز یکشنبه (٢٧ تیر ماه) در ریاض گفت که این کشور برای تامین و ارایه ظرفیت کافی برای صدور نفت خود، یک مجتمع دریانوردی با توانایی کشتی سازی در سواحل شرقی این کشور خواهد ساخت.

الفالح افزود که این کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) که دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت و نخستین صادر کننده نفت جهان به شمار می رود، در نهایت یک ناوگان کشتی رانی هماهنگ با توانایی نفتی خود، در اختیار خواهد داشت.

وی به خبرنگاران گفت: شرکت نفت عربستان سعودی (آرامکو) برای تامین نیازهای جهانی به نفت، به کشتی های نفتکش بیشتری نیاز خواهد داشت.

الفالح در ماه گذشته (ژوئن) به روزنامه هوستون کرونیکل گفت که مازاد عرضه پایان یافته که هماهنگ با ارزیابی آژانس بین المللی انرژی است که در ١۴ ژوئن (٢۵خرداد) اعلام کرده است که بازار جهانی نفت خام در نیمه دوم ٢٠١۶ متوازن خواهد شد.

اوپک در گزارش ماهانه خود که در ١٢ ژوییه (٢٢تیرماه) منتشر شد، پیش بینی کرد که تقاضای روزانه جهانی برای نفت این گروه در سال آینده به حدود ٣٣ میلیون بشکه افزایش یابد که ١۴٢ هزار بشکه در روز بیش از میزان ماه ژوئن خواهد بود.

بر اساس این گزارش، تولید نفت عربستان به سطح بی سابقه ای نزدیک شده است.

همچنین بر اساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، تولید روزانه نفت کشورهای غیرعضو اوپک در سال جاری تا ٩٠٠ هزار بشکه کاهش خواهد یافت که بیشترین کاهش از سال ١٩٩٢ به شمار می رود.

شرکت سرمایه گذاری عربی نفت (اپیکورپ) در ١٢ آوریل (٢۴ فروردین ماه) اعلام کرد که عربستان سعودی به همراه امارات متحده عربی و کویت با گسترش صنعت انرژی خود، سرمایه گذاری در این بخش را در منطقه در پنج سال اتی به ٩٠٠ میلیارد دلار خواهند رساند.

اپیکورپ یک شرکت وام دهنده در زمینه انرژی مستقر در دمام عربستان سعودی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.