پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عربستان به دنبال تصاحب مشتریان نفت ایران

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، منابع آگاه گفتند، در حالی که عربستان تلاش دارد تا جای خالی نفت ایران را پر کند، پس از آنکه عربستان قیمت انواع مختلف نفت های خود را برای ماه اکتبر کاهش داده، حداقل ۳ مشتری آسیایی نفت بیشتری از عربستان خریداری خواهند کرد.

این منابع گفتند، در حالی که نگرانی ها از کاهش عرضه نفت به دلیل آغاز تحریم های ایران در فصل سرما که با اوج گرفتن تقاضا همزمان است، افزایش یافته است، خریداران درخواست کرده اند که بیش از مقدار قراردادی که با عربستان برای ماه اکتبر دارند، از این کشور نفت وارد کنند.

به گفته این منابع، شرکت سعودی آرامکو در ماه اکتبر نفت بیشتری به مشتریان خواهد فروخت و یکی از مشتریان قرار است نفت عرب لایت بیشتری خریداری کند. شرکت آرامکو هنوز به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است.

تقویت قیمت نفت برنت موجب شده تا نفت خام اروپا و آفریقا برای مشتریان آسیایی گرانتر شود. این در حالی است که جنگ تجاری آمریکا و چین موجب کاهش قابل توجه خرید نفت چین از آمریکا شده است.

اما شرکت سعودی آرامکو هفته گذشته قیمت رسمی انواع نفت های خود برای بازار آسیا در ماه اکتبر را کاهش داد.

یک تاجر کهنه کار آسیایی گفت: «آنها می توانند نفت بیشتری عرضه کنند زیرا دیگر خبری از کاهش تولید اوپک نیست… این شانس خیلی خوبی برای این تولید کنندگان است تا بخشی از سهم خود از بازار را پس بگیرند.»

در بازار آسیا، کره جنوبی از ماه جولای خرید نفت از ایران را متوقف کره است. خریداران ژاپنی و تایونای هم احتمالا در ماه جاری میلادی آخرین محموله های نفت خود از ایران را خریداری خواهند کرد. مشخص نیست که آیا مشتریان بزرگ نفت ایران یعنی چین و هند نیز خرید نفت از ایران را به شکل قابل توجهی کاهش خواهند داد یا نه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.