پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عربستان، روسیه و عراق از تحریم نفت ایران سود می‌برند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، فعالان بازار انرژی مطمئن نیستند که عربستان سعودی بتواند از دست دادن صادرات نفت خام ایران را به علت تحریم‌های آمریکا جبران کند. ولی برخی تحلیلگران عقیده دارند با وجود تاثیر ایران بر بازار نفت ، عربستان ، عراق و روسیه بهترین موقعیت را برای پر کردن جای ایران و سود بردن از تحریم‌های آمریکا علیه آن را دارند.

عربستان و روسیه توانایی تولید نفت خام ترش سنگین را دارند. بسیاری کشورهای آسیایی برای تامین این نوع نفت به ایران متکی هستند. از این نفت برای ساخت سوخت جت ، گازوئیل و سایر تقطیر های متوسط نفت استفاده می شود.

به نظرمی‌رسد عربستان سعودی ظرفیت تولید ۱۲.۵ میلیون بشکه در روز را دارد و روسیه می‌تواند روزی ۳۰۰ هزار بشکه نفت به بازار اضافه کند تا جبران نبود نفت ایران شود.

روسیه در ماه سپتامبر به رکورد تولید ۱۱.۳۵ میلیون بشکه نفت در روز رسید که نسبت به ماه اوت ۱۵۰ هزار بشکه افزایش داشت.

متیو سیگرز، مدیر تحقیقات انرژی روسیه و کاسپین اشاره کرد:« مطمئناً ظرفیت‌های روسیه طی دوران کاهش تولید، با ادامه سریع سرمایه گذاری افزایش یافته است. بنابر این ذخایر اضافی در اختیار داریم تا در ۲۰۱۹ وارد بازار کنیم».

عراق هم در سال جاری ۲۳۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خود اضافه کرد و در ماه سپتامبر به رکورد ۴.۶۶ میلیون بشکه در روز رسید.

گرچه نفت خام سبک آمریکا هم برای جبران حجم صادرات ایران کافی نیست، ولی خریداران می‌توانند پس از تنظیم پالایشگاه هایشان این نفت را بخرند و آن را با نفت سنگین تر مخلوط کنند.

ولی هیچکدام از این اقدامات نگرانی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برطرف نمی‌کند. طبق گفته جان کمپ ، تحلیلگر انرژی و کالا، عربستان سعودی و متحدانش نمی‌توانند تمام نفت خام حذف شده از بازار را جبران کنند. بازیابی ۲.۵ میلیون بشکه نفت از دست رفته ایران بسیار سخت است.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.