پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ظرفیت بی نظیر ایران برای تبدیل شدن به هاب انرژی های تجدید پذیر در جهان

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل ازپایگاه خبری آب و انرژی : وقتی که صحبت از منابع انرژی در خاورمیانه می شود ذهن همه ناخودآگاه به سمت نفت می رود، اما با توجه به تغییراتی که در الگوی مصرف در حال وقوع است این روزها دولت ها در سراسر منطقه تلاش می کنند انرژی های تجدید پذیر و سبز را توسعه دهند. پیش بینی می شود که در آینده شاهد عصر این گونه انرژی ها در جهان باشیم.

 به نقل ازپایگاه خبری آب و انرژی ،دومنیک دودلی از کارشناسان حوزه اقتصادی در مقاله ای که برای فارین افرز نوشت به ظرفیت های عظیم ایران در حوزه انرژی های سبز پرداخت و به این نکته اشاره کرد که ایران می تواند به قطب انرژی های تجدید پذیر در دنیا تبدیل شود، در ادامه این مقاله را می خوانید.

اکنون با توجه به برخی از مزایای زیست محیطی یرای کشورهای منطقه آن ها ترجیح می دهند بر انرژی های نو تمرکز کنند، البته با توجه به اینکه هزینه تامین یارانه نفت و گاز برای رشد سریع جمعیت در حال افزایش بسیار گران قیمت است و همچنین آن ها با انرژی های نو می توانند نیاز داخلی خود را تامین کنند بنابر این انگیزه اصلی در این حوزه اقتصادی است.

با توجه به شرایط آب و هوایی خاورمیانه این منطقه در مورد انرژی های تجدید پذیر دارای پتانسیل بالایی است. نیروگاه های خورشیدی بزرگ در بیابان مانند پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم در دبی که در سال ۲۰۳۰ تکمیل خواهد شد روز به روز در حال افزایش است.

اما در بین کشورهای منطقه در توسعه انرژی های تجدید پذیر ایران پیشرفته ترین کشور است و این اتفاق بیشتر به دلیل سرمایه گذاری های گذشته در طرح های برق آبی است. اخیرا نیز، با توجه به قدرت باد و خورشید و با سرمایه گذاری های فراوان در چند ماه گذشته، پیشرفتهای زیادی صورت گرفته است.

سرمایه گذاری های خارجی:

تا امروز قرارداد شرکت نروژی ساگا با ایران به ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار جهت توسعه صفحات خورشیدی گامی مهم و حیاتی بوده است.

این معامله از جمله معاملات انرژی تجدیدپذیر در ایران است که در آن یک شرکت اروپایی سرمایه گذاری است. اسکتک سولار نروژ در میان دیگر نمونه های اخیر نیز گفته است که در حال ساخت یک نیروگاه خورشیدی ۱۱۰ مگاواتی با ارزش حدود ۱۳۲ میلیون دلار است که آن را می توان به ۵۰۰ مگاوات نیز افزایش داد. علاوه بر این، هاشم اورای، رئیس انجمن انرژی باد ایران (IRWEA)، اخیرا به رسانه ها گفت که شرکت های دانمارک آماده هستند تا سرمایه گذاری های انرژی تجدید پذیر در ایران را به میزان ۱ میلیارد دلار افزایش دهند

این فقط کشورهای شمال اروپا نیستند که در این حوزه در ایران درگیر شده اند. در تاریخ ۲۰ سپتامبر، شرکت کوئرکوس بریتانیا اعلام کرد که در حال برنامه ریزی برای تامین ۶۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی در ایران با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون یورو است. از سوی دیگر رسانه های محلی، شرکت سولار وات آلمان و شرکت فینرژی ایتالیا را نیز به لیست شرکت های سرمایه گذار اضافه کرده اند. در ماه ژوئن، یک هیئت نمایندگی از هفت شرکت انرژی تجدید پذیر آلمانی برای بررسی سایت های احتمالی برای پروژه های انرژی خورشیدی و باد به استان خراسان شمالی سفر کردند که موضوع مهمی بود.

برخی از پروژه های کوچک تر نیز در حال تکمیل شدن یا نزدیک شدن به پایان هستند. در اواخر ماه جولای کار بر روی نیروگاه خورشیدی مونک ۲۰ مگاوات در استان کرمان که توسط یک سرمایه گذاری مشترک از آدور آلمان و دورین سوئیس حمایت می شد تکمیل گردید.

برخی از پروژه های کوچک تر نیز در حال تکمیل شدن یا نزدیک شدن به پایان هستند. در اواخر ماه جولای کار بر روی نیروگاه خورشیدی مونک ۲۰ مگاوات در استان کرمان که توسط یک سرمایه گذاری مشترک از آدور آلمان و دورین سوئیس حمایت می شد تکمیل گردید.

در مجموع، این معاملات به میلیاردها دلار سرمایه گذاری در اقتصاد ایران افزوده است. محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد، چندی پیش گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، زمانی که برجام به تصویب رسید، ۳٫۶ میلیارد دلار در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کرده اند. خضایی به نخستین انجمن تجاری ایران و اتحادیه اروپا در زمینه انرژی پایدار در تهران نیز اشاره کرد و گفت که دولت “تاکنون ۴۸ پروژه را برای تولید برق از طریق انرژی های تجدید پذیر تأیید کرده است”.

چند دلیل برای سر و صدای سرمایه گذاری وجود دارد، از جمله شرایط سرمایه گذاری مطلوب که از سوی دولت ایران ارائه می شود. وزارت نیرو کشور معمولا از طریق سازمان انرژی تجدید پذیر ایران (SUNA) قرارداد هایی را امضا می کند که تضمین خرید ۲۰ سال تولید انرژی های تجدید پذیر را می دهد. این شرکت ها بین ۵ تا ۱۳ سال نیز مالیات معاف هستند.

همچنین برای اروپاییان ایران بازار مناسبی است زیرا شرکت های آمریکایی در آن حضور ندارند بنابر این رقابت کم تر است. البته اکنون با توجه به سیاست های ترامپ و احتمال تحریم های جدید شرکت های اروپایی نیز تا حدی دو دل هستند.

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر که یک سازمان بین دولتی واقع در ابوظبی است، ایران در حال حاضر بزرگترین میزان انرژی سبز در خاورمیانه را دارد. ایران تخمین زده است که ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۶ ۱۰۶۰۶ مگاوات بوده است است. نزدیکترین کشور ها به ایران به ترتیب عراق با ظرفیت ۲۳۱۱ مگاوات و سوریه با ۱۵۷۲ مگاوات و اسرائیل با ۸۵۲ مگاوات است.

بیشترین ظرفیت تجدید پذیر موجود در ایران از سال ۲۰۱۶ مربوط نیروگاه های برق آبی است. به هر حال ایران در زمینه انرژی تجدید پذیر اعم از برف آبی و خورشیدی دارای بالاترین ظرفیت است و در صورتی که روند سرمایه گذاری های فعلی ادامه یابد و حتی بیشتر شود این کشور می تواند به هاب انرژی های سبز دنیا تبدیل شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.