پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ذرات ژل از پیش تشکیل شده و ازدیاد برداشت از میادین نفت

یکی از همکاران منطقه عملیاتی سیری با همکاری پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت موفق به طراحی و ساخت ذرات ژل از پیش تشکیل شده‌ای که توانایی مقاومت مکانیکی بالایی در دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد از خود نشان می‌دهند شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه سیری، دکتر حمیدرضا ثقفی سرپرست پروژه مهندسی بهره‌برداری منطقه سیری در توضیح عملکرد این ژل گفت: این ژل‌های ذره‌ای از پیش شکل گرفته برای تغییر نفوذپذیری در سازند زیرزمینی و در نتیجه افزایش بازیافت هیدروکربنی در سازند موجود استفاده می‌شود، به طور ذاتی بسیار آب دوست بوده و از خود خواصی مانند راحتی تنظیم، قابلیت متورم شدن در آب شور، مقاومت در برابر محیط‌های تا حدودی شور، خواص مکانیکی و نسبت متورم شدن قابل تنظیم را نشان می‌دهد که آنها را برای کاربرد‌های میدان نفتی مناسب می‌کند. وی افزود: با این حال برای شرایط سخت (برای مثال محیط‌هایی با شوری و دمای زیاد) این ذرات ژل از پیش تشکیل شده دچار تخریب توأمان مولکولی می‌شوند. در کنار این رفتار، وقتی ذرات ژل از پیش تشکیل شده در شرایط تنش برشی قرار دارند، تخریب مکانیکی اتفاق می‌افتد. این موارد همگی باعث کاهش بهره اقتصادی طرح می‌شود. وی با بیان اینکه بسیاری از محققان و شرکت‌های مختلف نفتی، وقت و سرمایه‌گذاری بالایی برای مشکلات یاد شده انجام داده‌اند گفت: متاسفانه تا‌کنون ذرات ژل از پیش تشکیل شده که بتواند در شرایط دمایی مخازنی که دمای آن در محدوده ۱۴۰ درجه سانتیگراد مقاوم باشد، ساخته نشده است. برای غلبه بر این محدودیت‌ها کار بر روی پارامتر‌های کلیدی نظیر غلظت، نوع و تعداد منومرها، چگالی و درصد وزنی کراس‌لینک و اضافه کردن افزودنی‌ها برای تولید محصولی که در دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد و شوری بالای ۳۰۰ هزار میلی‌گرم در لیتر مقاوم باشد، در دستور کار قرار گرفت. این اختراع به طور خاص با کار بر روی گروه‌های عاملی جدید و بهینه‌سازی نسبت گروه‌های عاملی در ساختارهای ذرات ژل از پیش تشکیل شده انجام شد به طوری که بتواند در شرایط دمایی مخازنی که دمای آن در محدوده دمای یاد شده مقاوم باشد، سنتز گردد. وی در پایان گفت: ذرات ژل از پیش تشکیل و اصلاح شده با استفاده از پلیمریزاسیونی که به صورت رادیکال‌های آزاد کراس‌لینک می‌دهد، انجام می‌گیرد.
گفتنی است، حمیدرضا ثقفی دارای مدرک دکتری در رشته نفت – مخازن هیدروکربوری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و دوره دکتری خود را با معدل ۱۹.۰۳ در بهمن‌ماه ۹۴ با کار بر روی پروژه فوق با درجه عالی به پایان رسانده است. وی در سال ۱۳۹۰ موفق به کسب رتبه نخست کشوری در آزمون دکترای مهندسی نفت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر شد. آقای ثقفی مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعت نفت آبادان دریافت کرد. وی در سال ۱۳۸۰ با شرکت در آزمون سراسری مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت رتبه دوم کشوری را کسب کرده و به عنوان فرد منتخب در طرح ضربت وزارت نفت به آمریکا اعزام و دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی نفت در دانشگاه کانزاس و دانشگاه صنعت نفت با معدل ۱۷.۳۴ به پایان رساند. وی پس از همکاری ۴ ساله با شرکت TORP در ایالت کانزاس در زمینه ازدیاد برداشت نفت (تزریق گاز)، از سال ۱۳۸۵ تاکنون در حال همکاری با شرکت نفت فلات قاره ایران به صورت اقماری در مناطق عملیاتی سیری، لاوان خارگ، بهرگان و قشم است. از سوابق آموزشی وی می‌توان به برگزاری دوره‌های مختلف در زمینه‌های مخازن، بهره‌برداری و فرآورش برای کارکنان شرکت ملی نفت ایران و از سوابق پژوهشی وی نیز می‌توان به چاپ مقالات مختلف و تالیف کتاب در زمینه ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانو کامپوزیت‌های ژل از پیش تشکیل شده اشاره کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.