پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صعود ۲۷ درصدی قیمت سوخت شناورها در بازار جهانی

0

افزایش ۲۶.۹ درصدی قیمت سوخت شناورها و کاهش نرخ حمل بار شرایط سختی را برای بازار حمل کانتینر در جهان ایجاد خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل به نقل از مانا، آمار منتشر شده از سوی Ship & Bunker می گوید: افزایش قیمت نفت خام و سوخت شناورها همزمان با کاهش نرخ حمل بار در بازار موجب شد تا اپراتورها در هزینه های خود برای خرید سوخت صرفه جویی کنند.

شاخص سنگاپور، قیمت سوخت شناورها با ویسکوزیته ۳۸۰ cst را روز سه شنبه ۲۲۶.۵۰ دلار در هر تن متریک (pmt) اعلام کرد که نشان از افزایش ۲۶.۹ درصدی در مقایسه با آغاز سال جاری میلادی دارد. این سوخت در آغاز سال ۲۰۱۶، ۱۷۸.۵۰ دلار در هر تن متریک بفروش رسید.
قیمت سوخت شناورها متاثر از قیمت نفت خام است؛ بگونه ای که نفت خام روز سه شنبه به ازای هر بشکه ۴۹.۲۲ دلار معامله شد و در مقایسه با نخستین روز ماه می و آغاز سال جاری به ترتیب با ۴۴.۷۸ و ۳۷.۰۴ روندی صعودی داشت.

قیمت سوخت شناورها از اواسط ژانویه تا اواسط فوریه در سال جاری بدلیل افت ۳۰ دلاری در قیمت هر بشکۀ نفت خام نوسانات زیادی را شاهد بود.
این نوسان قیمت بخوبی در سوخت سنگاپور با ویسکوزیتۀ ۳۸۰cst نمود دارد. سنگاپور سوخت شناور را در تاریخ ۲۰ ژانویه به ازای هر تن متریک ۱۴۸ دلار بفروش رساند ولی افزایش تقریبی ۳۰ دلاری در هر بشکه، قیمت فروش آن را در تاریخ ۲۹ ژانویه به۱۷۷.۵۰ دلار رساند. این در حالیست که در تاریخ ۱۱ فوریه سوخت سنگاپور با ویسکوزیتۀ مذکور به ازای هر بشکه با ۳۰ دلار افت در هر بشکه به قیمت ۱۴۷.۵۰ دلار معامله شد.

قیمت سوخت شناورها از ماه فوریه سال جاری، شاهد افزایش یکنواختی بود و بالاترین قیمت را در تاریخ ۱۷ می با ۲۳۲.۵۰ دلار ثبت کرد.
ادارۀ بندر و دریانوردی سنگاپور (MPA) گفت: سنگاپور، بزرگترین بندر تامین کنندۀ سوخت شناورها، با فروش ۱۵.۹۳ میلیون تن متریک سوخت از ماه ژانویه تا آوریل ۲۰۱۶ شاهد رشد ۱۱.۲ درصدی بود.
لازم به ذکر است، کاهش نرخ حمل بار باعث شده تا اپراتور شناورها در خرید سوخت مصرفی صرفه جویی کنند.
خط کانتینری مرسک دانمارک در این خصوص گفت: در سال جاری برای خرید سوخت شناورها تنها ۱۷۸ دلار در سه ماهۀ نخست هزینه کرده است که در مقایسه با سال گذشته با ۳۵۸ دلار کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.