پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صدور مجوز احداث طرح‌های جدید متانول در صنعت پتروشیمی ممنوع شد

0

قائم مقام وزیر نفت با اشاره به ممنوعیت صدور مجوز احداث طرح‌های جدید تولید متانول در صنعت پتروشیمی، اعلام کرد: شرط صدور مجوزهای جدید تولید واحدهای متانول تکمیل زنجیره‌های ارزش است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز: در شرایط فعلی ظرفیت تولید متانول در صنایع پتروشیمی ایران حدود ۵.۵ میلیون تن در سال بوده که تا چند ماه آینده با بهره برداری از سه طرح جدید پتروشیمی شامل کاوه، فاز اول بوشهر و مرجان ظرفیت تولید متانول ایران با افزایشی دو برابری به حدود ۱۱ میلیون تن در سال افزایش می یابد.

در مجموع هم اکنون به صورت همزمان اجرای ۱۲ طرح جدید تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران در مجموع با ظرفیت تولید سالانه ۱۹ میلیون و ۱۶۰ هزار تن محصول آغاز شده که با بهره برداری از این طرح ها ایران با سبقت از کشورهایی همچون آمریکا و چین به بزرگترین تولیدکننده متانول جهان تبدیل می شود.

در این بین وزارت نفت صدور مجوزهای جدید احداث طرح‌های چدید تولید متانول در صنایع پتروشیمی کشور را مشروط به تکمیل زنجیره‌های ارزش کرده است.

«مرضیه شاهدائی» با بیان اینکه بر اساس برنامه ظرفیت تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران به بیش از ۱۲ میلیون تن در سال‌ افزایش می‌یابد، گفت: بنابریان با توجه به تمهیدات و ظرفیت‌سازی انجام شده در این زمینه، مجوز فعالیت واحد متانول (به تنهایی) صادر نمی‌شود.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهمترین شرط صدور مجوزهای جدید تولید واحدهای متانول در صنعت پتروشیمی کشور را تکمیل زنجیره‌های ارزش عنوان کرد و افزود: واحدهای تولید پروپیلن و الفین ارزش افزوده بالایی دارند و به همین دلیل است که طرح‌های GTP و GTX مورد حمایت قرار می‌گیرند.

به نقل از انرژی نیوز، در حال حاضر پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که ایران تا سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۴ درصد از کل افزایش ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد. ایران احداث ۱۲ مجتمع تولید متانول را در دستور کار خود دارد. در میان این طرح‌ها، پتروشیمی کاوه بالاترین ظرفیت تولید متانول جهان را با تولید سالانه ۲.۳ میلیون تن محصول در اختیار دارد.

علاوه بر این تا سال ۲۰۲۲ میلادی آمریکا ۲۲ درصد از رشد ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد. این کشور قرار است تا آن زمان ۶ مجتمع متانول جدید احداث کند. همچنین انتظار می رود سال ۲۰۲۲ میلادی چین حدود ۱۸ درصد از رشد ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص دهد. این کشور ۱۰ مجتمع تولید متانول جدید را احداث خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.