پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات گاز ایران به عمان وارد مراحل عملیاتی می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از میز نفت، محمد بن حمد الرحمی وزیر نفت عمان گفته است که این کشور در نظر دارد در ماه آینده مناقصه ساخت یک خط لوله گاز زیر دریا بین شهرستان صُحار در عمان و ایران برگزار نماید.

به گفته وی قسمت هایی از پروژه که مربوط به نقشه برداری های بستر دریا، طراحی خط لوله و لوازم جانبی آن و ایستگاه های کمپرسور است، نهایی شده است.

آمادگی هشت کنسرسیوم برای ساخت خط لوله گاز ایران-عمان

وی افزود: ما در حال رسیدن به مرحله نهایی برای برگزاری مناقصه ساخت و ساز پروژه و طی کردن تشریفات آن هستیم. تاکنون هشت کنسرسیوم از سراسر جهان برای حضور در این پروژه، اعلام آمادگی کرده اند.

وزیر نفت عمان توضیح داد که این خط لوله عمیق زیادی ندارد و از لحاظ فنی نسبت به خط لوله های دیگر منطقه کوچک به حساب می آید. ظرفیت این خط لوله یک میلیارد فوت مکعب در روز، معادل حدود ۲۸ میلیون متر مکعب در روز عنوان شده است.

در ماه آگوست ۲۰۱۶ (مرداد ۱۳۹۵) ایران و عمان بر روی تغییر مسیر و طراحی خط لوله ای که از آب های تحت کنترل امارات در امان باشد، به توافق رسیدند. هر دو طرف پس از رفع تحریم های بین المللی ایران در سال ۲۰۱۶، تلاش های خود را مضاعف کرده بودند اما اختلاف بر سر قیمت و فشار آمریکا بر روی مسقط برای صرفنظر از ایران و یافتن سایر تامین کنندگان، برنامه را به تعویق انداخته بود.

این گزارش همچنین اشاره می کند که خط لوله برنامه ریزی شده، ذخایر گاز ایران را به عمان صادر می کند. این گاز جهت استفاده در مجتمع گاز مایع طبیعی (LNG) در عمان برای صادرات مجدد استفاده خواهد شد.

یکی از گزارشات انجمن انرژی جهانی در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که عمان معادل ۷۰۵.۴ میلیارد متر مکعب ذخایر گاز طبیعی را داراست که کوچکترین ذخایر گاز طبیعی در کشورهای منطقه به حساب می آید.

قدمت ۱۴ ساله پروژه صادرات گاز ایران به عمان

موافقتنامه صادرات گاز طبیعی ایران به عمان در اسفند سال ۱۳۸۳ و در حاشیه یکصد و سی و پنجمین نشست اوپک در اصفهان امضا شد. در توافق اولیه آمده بود که صادرات گاز طبیعی با ۳۰ میلیون متر مکعب در روز آغاز می شود و (تا سال ۲۰۱۲ میلادی) به روزانه ۷۰ میلیون متر مکعب نیز خواهد رسید. همچنین بر اساس مفاد تفاهم نامه اولیه ای که امضا شده است، بهای گاز صادراتی، هر پنج سال یکبار، می تواند دوباره بررسی شود.

زنگنه عصر چهارشنبه، ۲۲ فروردین ماه سال جاری پس از شرکت در شانزدهمین اجلاس مجمع جهانی انرژی در هند برای پیگیری روند احداث خط لوله گاز ایران به سلطان نشین عمان، به مسقط سفر کرد.

در این دیدار دو طرف مسائل مورد علاقه و بخصوص موضوع روند احداث خط لوله گاز ایران به عمان را مورد بررسی قرار دادند و صورتجلسه توافقات در این خصوص به امضای طرفین رسید.

توافق برای احداث این خط لوله در دو بخش صورت خواهد گرفت که بخش اول آن تا پایان ماه می سال جاری (اواسط اردیبهشت) میلادی و بخش دیگر آن نیز تا پایان ماه ژوئن (۹ خرداد) انجام خواهد گرفت.

وی درمورد علت تاخیرهای مکرر برای حصول توافق توضیح داده بود «مشکلات زیادی وجود دارد که یکی از آن ها انتخاب پیمان کار مورد قبول هر دو طرف است. علاوه بر این مسایل حقوقی متعددی بر این موضوع مترتب است که نیازمند دقت و ملاحظات بیشتر در این خصوص است.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.