پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات نفت کویت به آمریکا پس از ۲۸ سال متوقف شد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل ازش خبرگزاری تسنیم، کویت برای اولین بار پس از حمله صدام حسین در سال ۱۹۹۰، صادرات نفت خود را به آمریکا قطع کرد.

توقف صادرات به آمریکا آخرین نشانه افزایش ناگهانی تقاضا برای نفت در آسیاست. پس از وضع دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران و افزایش تولید نفت آمریکا ، مسیرهای تجارت نفت در حال جابجا شدن هستند.

طبق موسسه اطلاعات انرژی آمریکا واردات نفت خام کویت به آمریکا از اواخر ماه سپتامبر به صفر رسید. داد و ستد نفتی با آمریکا از ماه مه ۱۹۹۲ متوقف نشده بود.

کویت در حال انتقال بشکه های نفت خود به یک بازار آسیایی پر منفعت تر به جای آمریکاست. جایی که قیمت این نوع نفت خام متوسط سولفور بالا گرانتر است.

طبق محاسبات بلومبرگ بر اساس قیمت شاخص و قیمت رسمی فروش کویت، قیمت نفت این کشور در آسیا بشکه ای ۸۰ دلار است. قیمت آن برای آمریکا ۷۹ دلار بود. نفت کویت در اروپا حدود ۷۶ دلار فروخته می‌شود.

اندی لیپو، رئیس موسسه لیپو گفت:« تحریم های ایران فرصتی است برای کشورهای دیگر تا بیشتر در آسیا نفت بفروشند تا آمریکا».

در حالیکه کویت صادرات خود به آمریکا را متوقف کرده است ، برای تولید خود در میادین نفتی مشترک با عربستان سعودی محدودیت‌هاdی دارد. هر دو کشور قبلا روزی ۵۰۰ هزار بشکه از این میادین نفت تولید می‌کردند. تولید نفت در این میادین مرزی سه سال پیش متوقف شد. اکنون هر دو کشور برای دوباره فعال کردن آن در حال مذاکره هستند.

کویت بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ سهم بازار را در آمریکا از عربستان و عراق گرفت و در برخی ماه ها بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت به آمریکا صادر می‌کرد. پس از آن صادرات نفت کویت به آمریکا به شدت کاهش یافت و ریاض و بغداد شروع به افزایش صادرات کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.