پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات نفت روسیه به سمت شرق تغییر مسیر داد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، بر اساس برنامه های بارگیری نفتکش ها، روسیه در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به طور متوسط ۱۹ درصد کمتر از طریق بنادر اصلی خود در دریای بالتیک و دریای سیا نفت صادر خواهد کرد. در عین حال، میزان نفت ارسالی روسیه از طریق خط لوله به چین در سه ماهه نخست امسال ۴۳ درصد افزایش یافته است.

به گفته آلان گلدر، معاون پالایش و بازارهای نفت موسسه وود مکنزی، این تغییر جهت جریان صادرات نفت روسیه احتمالا پالایشگاه های اروپایی را ناگزیر خواهد ساخت تا به دنبال جایگزینی برای نفت خام روسیه بگردند. آمارهای موسسه آی تی سی ترید مپ نشان می دهد، میزان وادرات نفت قاره اروپا از روسیه بیش از هر کشور دیگری است. اروپا احتمالا جای خالی نفت خام روسیه را با محموله های نفتی از خاورمیانه و همچنین آمریکا پر خواهد کرد.

گلدر افزود: «از این پس، خاورمیانه نفت خام ترش کمتری به آسیا ارسال خواهد کرد، زیرا به دلیل تغییر جهت صادرات نفت روسیه، نفت ترش خاورمیانه باید به اروپا برود.»

به دلیل فعالیت های تعمیر و نگهداری پالایشگاه ها در اروپا، این کاهش عرضه نفت روسیه فعلا منجر به افزایش قیمت نفت در بازار اروپا نشده است. به دلیل عملیات تعمیرات پالایشگاه ها و همچنین رشد صادرات نفت آمریکا به اروپا، قیمت نفت خام اورالز روسیه در بازار اروپا به پایین ترین رقم حدود ۴ سال گذشته رسیده است.

بر اساس این گزارش، بخش عمده ای از واردات نفت چین از روسیه از طریق خطوط لوله و محموله های دریایی از بندر کوزمینو در شرقروسیه صورت می گیرد. بر اساس گزارش شرکت ترانسنفت، کل صادرات نفت روسیه به چین از طریق خط لوله در سه ماهه نخست امسال با جهشی ۴۳ درصدی به حدود ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.