پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات میعانات گازی پالایشگاه فجرجم از مرز ٣ میلیون بشکه گذشت

صادرات میعانات گازی پالایشگاه فجرجم طی ۶ ماه امسال به سه میلیون و ٧۵٠ هزار بشکه رسید.
جمشید خواجه زاده، معاون پایانه صادراتی میعانات گازی شرکت پالایش گازفجرجم در بندر سیراف به خبرنگار شانا گفت: پس از رفع تحریم ها شاهد رشد قابل توجهی در بخش صادرات میعانات گازی بوده ایم و ٩۵ درصد محموله های بارگیری شده در این پایانه، صادراتی بوده است.

معاون پایانه صادراتی میعانات گازی شرکت پالایش گازفجرجم در بندر سیراف افزود: این مقدار میعانات گازی از ابتدای امسال تاکنون در قالب ١۵ محموله با رعایت تمام الزامات زیست محیطی و صدور اسناد مربوطه و نظارت دستگاه های ذی صلاح صادر شده است.

وی ادامه داد: میعانات گازی تولیدی پالایشگاه فجرجم از طریق دو خط لوله ۵۶ کیلومتری به بندر سیراف منتقل و از طریق کشتی های ۴٠ هزار تنی بارگیری و صادر می شود.

خواجه زاده با بیان این که چهار مخزن ۴٠ هزار مترمکعبی میعانات گازی (معادل یک میلیون بشکه) در بندر سیراف قرار دارد، گفت: کشتی ها از طریق گوی شناوری که در فاصله چند کیلومتری ساحل قرار دارد، اقدام به بارگیری میعانات می کنند.

وی تصریح کرد: سالانه حدود ۵٠ محموله میعانات گازی از طریق گوی شناور بندر سیراف بارگیری و بیشتر میعانات گازی به کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، امارات و کره جنوبی صادر می شود.
شرکت پالایش گاز فجرجم در شهرستان جم و شرقی ترین نقطه استان بوشهر واقع شده است و با هشت واحد تصفیه، ظرفیت فرآورش ١٢۵ میلیون مترمکعب گاز در روز را دارد.

این شرکت ابتدا برای تصفیه گاز طبیعی با ظرفیت روزانه ٨۵ میلیون استاندارد مترمکعب طراحی شده بود و در سال ٧٩ با اجرای طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه این مقدار به ١١٠ میلیون استاندارد مترمکعب در روز رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.