پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات ایزوسیانات ایران به آفریقا و آمریکای جنوبی/ پتروشیمی کارون آلاینده نیست

0

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع انتشار هرگونه آلودگی و آلایندگی، اعلام کرد: محصولات ایزوسیانات پتروشیمی کارون علاوه بر کشورهای آسیایی روانه بازارهای آفریقا، آمریکای جنوبی و اروپا هم شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، «علیرضا صدیقی‌زاده» با اشاره به نشت گاز ناکس از واحد اسید نیتریک به‌عنوان واحد بالا دستی پتروشیمی کارون برای مصارف داخلی پتروشیمی کاورن از آن استفاده می‌شود و در صورتی که مازاد بر نیاز تولید کند این محصول به شرکت‌های دیگر فروخته می‌شود، گفت: ضوابط محیط زیست سقف آلایندگی را تعیین کرده و در مقطعی گزارشی از آلایندگی خروج گاز زرد رنگ ناکس از دودکش پتروشیمی کارون رسانه‌ای شد گاز ناکس زیر حد استاندارد بوده و در بررسی اولیه متوجه شدیم کاتالیزگر که در آن فلر استفاده شده در حال اتمام بوده اما به پایان نرسیده است.

مدیرعامل پتروشیمی کارون با علام اینکه تامین کننده کاتالیزگر این واحد یک شرکت آلمانی بوده که با توجه به مسائل تحریمی و نقل و انتقالات ارزی از یک شرکت داخلی درخواست تولید این کاتالیزگر را داشته که دربرآورد اولیه به دلیل نبود خط تولید عمده کاتالیزگر در این شرکت قیمت کاتالیزگر ۴ برابر قیمت شرکت آلمانی بود، تصریح کرد: پتروشیمی کارون با کاهش تولید اسیدنیتریک و ذخیره آن توانستیم بحران پیش آمده را کنترل کنیم؛ ما از دو شرکت کاتالیزگر را خریداری کرده که شرکت آلمانی کاتالیزگر را ۲۰ روزه تحویل داد اما در زمان آزمایش کاتالیزگر آلمانی به دلیل ایراد فنی کاتالیزگر عمل نکرده که پس از مشاوره با شرکت آلمانی مشکل برطرف شد.

این مقام مسئول، افزود: در حوزه فروش، نیز الزامات قانونی وجود دارد که با توجه به دستورالعمل موجود، تحت هیچ شرایطی هیچگونه صادراتی انجام نشده تا زمانی که در بازار داخلی متقاضی وجود نداشته باشد و در هر صورت موظف به تامین نیاز داخل هستیم.

وی با اشاره به اینکه در بعضی موارد خریدار در ایران وجود ندارد و همه ایزوسیانات به خارج از کشور صادر می‌شود، بیان کرد: شیوه فروش پتروشیمی کارون به صورت بورسی بوده که با قیمت تکلیفی وزارت صنعت، معدن و تجارت محصول خود را در بورس به فروش می رسانیم.

مدیرعامل پتروشیمی کارون با اعلام اینکه پتروشیمی کارون وظیفه تامین ایزوسیانات داشته و اولویت فروش در مرحله اول بازار داخل و در غیر این صورت به خارج صادر می‌شود، بیان کرد: TDIیکی از محصولات تولیدی پتروشیمی کارون بوده که اوایل فقط پنج شرکت متقاضی و خریدار این محصول بودند و در حال حاضر به ۲۴ خریدار داخلی روند رو به رشد داشته است، همچنین در حوزه MDIبا افزایش خریدار روبرو بودیم که با توجه به اینکه در TDIانحصاری هستیم، معیار قیمت گذاری در خاورمیانه بوده که بر جهان تاثیر می‌گذارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه صادرات محصولات ایزوسیانات تولیدی پتروشیمی کارون کشورهای ترکیه، عراق،افغانستان ، پاکستان و هند است، تایکد کرد: با این وجود تاکنون محموله هایی به کشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی و اروپا هم صادر شده است.

به گزارش انرژی نیوز، پتروشیمی کارون اولین تولید کننده ایزوسیاناتها در خاورمیانه بوده که با ظرفیت اسمی ۸۰ هزار تن ایزوسیانات(TDI وMDI) در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قرار گرفته است.

واحد MDI (متیل دی فنیل دی ایزوسیانات) به عنوان فاز دوم توسعه پتروشیمی کارون دو سال قبل با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد و با بهره برداری از این واحد جدید، دو محصول مهم و استراتژیک شامل MDI مونومیریک و MDIپلیمریک به سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران افزوده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.