پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ردیف دوم شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ وارد مدار شد

0

دومین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ پارس جنوبی همزمان با راه اندازی سکوی ١٩C وارد مدار شد.
حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی گفت: دومین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ همزمان با راه اندازی سکوی ١٩C این فاز، راه اندازی شد تا گاز دریافت شده را از این سکو فرآورش کند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا وی افزود: با راه اندازی ردیف دوم پالایشگاه فاز ١٩ پارس جنوبی و به مروز زمان امکان تزریق روزانه ١۴ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری محقق می شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی به راه اندازی سکوی ١٩C طی هفته های اخیر اشاره و تصریح کرد: تا پایان امسال با اجرای کامل فاز ١٩ پارس جنوبی امکان برداشت روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز (معادل ۵٧ میلیون مترمکعب در روز ) از این فاز میسر می شود.

فاز ١٩ پارس جنوبی پیشتاز اجرای طرحهای جدید توسعه میدانهای گازی پارس جنوبی است که اردیبهشت ماه امسال شیرین سازی و تزریق گاز شیرین از این فاز به شبکه سراسری انجام و نخستین محموله میعانات گازی آن با ظرفیت ٣٠٠ هزار بشکه صادر شد. ٢٨ خردادماه امسال هم دومین سکوی این فاز (١٩A) از یاردخرمشهر بارگیری و ١٣ تیرماه به سمت موقعیت خود در خلیج فارس حمل شد. سکوی نخست این فاز (١٩C) پارسال در موقعیت خود نصب و ١٣ تیرماه راه اندازی شد.

این پروژه در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاه های فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ۵٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف تبدیل می‌‌شود.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خردادماه سال ١٣٨٩ از سوی شرکت نفت و گاز پارس، در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت تاسیسات دریایی (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و با رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.