پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

شناسایی نقاط مستعد خوردگی تاسیسات نفتی را ایمن می کند

0

بازرسی های دوره ای و شناسایی نقاط مستعد خوردگی افزون بر ایمن سازی تاسیسات نفتی مانع وقوع حوادث احتمالی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل ایران به نقل از شانا، عزیزاله طریقی نژاد، رئیس اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از اقدامهای مهم این مجموعه را بررسی وضع ایمنی خط لوله ٢۶ اینچ انتقال گاز پازنان ٢ گچساران اعلام کرد و گفت: پس از بررسی های مورد نیاز و اجرای توپک رانی با شناسایی ١٨ نقطه از این خط،  کار تعمیرات و ایمن سازی آن با موفقیت پایان یافت.

وی  کار سرکشی و بازرسی را از برنامه های ثابت اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات ذکر کرد و گفت: در این راستا حدود  ٨٢۶ مورد نظارت بر تعمیرات اساسی ایستگاه های تقویت فشار گاز یک و ٢بی بی حکیمه و رگ سفید ٢ انجام شد.

طریقی نژاد افزود: همچنین بازرسی بخشی از تجهیزات مجتمع پالایشگاهی گاز و گاز مایع ١٢٠٠ ، واحدهای بهره برداری بینک و یک و ٢ گچساران ، نمک زدایی ٢ بی بی حکیمه ایستگاه های تقویت فشار گاز ٢ و چهار گچساران و تفکیک گرهای سرچاهی انجام شد و سرانجام این اقدام ها مانع نشتی های احتمالی شد.

وی با اشاره به ضرورت بازرسی های فنی و دوره ای ادامه داد: مهمترین اقدام باز دارنده در بروز نشتی، رخداد حوادث و وقوع خسارت های جانی و مالی است که  اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در حوزه گسترده عملیاتی شرکت کنترل حدود ١٧ هزار نقطه مستعد خوردگی از طریق استاندارد AP١۵٧٠ را انجام داد.

منطقه نفتخیز گچساران در سالهای ١٣٠٢ هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت . در سال ١٣١٠ عملیات حفاری برای چندمین بار آغاز شد و پس از حفر چاه ها بسیار در لایه آسماری، بالاخره تولید نفت از مخزن گچساران از سال ١٣١٨ با چاه شماره ١٣ آغاز شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.