پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

شرکت های ژاپنی خرید نفت از ایران را متوقف می‌کنند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن اوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، شرکت های نفتی ژاپن خرید نفت از ایران را به دلیل تحریم های جدید دولت آمریکا متوقف خواهند کرد.

دولت ژاپن تلاش کرد تا شرکت های این کشور از تحریم های نفتی دولت آمریکا علیه ایران معاف شوند، اما در این زمینه موفق نبود.

از ابتدای ماه اکتبر، شرکت نفت و انرژی جی ایکس تی جی نیپون، شوا شل سکیو و فوجی اویل، به جای خرید نفت از ایران، مقادیر بیشتری نفت از عربستان و سایر کشورها خواهند خرید.

در جریان مذاکرات ماه اوت در آمریکا، مذاکره کنندگان ژاپنی استدلال کردند که مشارکت در رژیم تحریم ها برای توکیو نگرانی های امنیتی به دنبال دارد، اما نتوانستند طرف آمریکایی را قانع کنند.

در حالی که شرکت های ژاپنی تنها تا اوایل سپتامبر فرصت دارند منابع جایگزینی برای تامین نفت بیابند، دولت ژاپن قصد دارد تا اوایل هفته آینده به شرکت های نفتی این کشور اطلاع دهد که هیچ معافیتی از تحریم های ایران در کار نیست.

اما همه شرکت های ژاپنی از این تصمیم متاثر نمی شوند. شرکت ایدمیتسو کوسان قرار است در اواخر ماه اوت به قرارداد بلندمدت خود با ایران خاتمه دهد. شرکت کازمو انرژی هم که تنها از قراردادهای کوتاه مدت چند ماهه استفاده می کند نیز بر اساس میزان پیشرفت دولت ژاپن در مذاکرات در مورد ادامه خرید نفت از ایران بعد از ماه اکتبر تصمیم گیری خواهد کرد.

واشنگتن در ماه ژوئن از ژاپن خواست تا خرید نفت از ایران را تا ۴ نوامبر متوقف کند.

موسسات مالی ژاپنی نظیرام یو اف جی بانک در آن زمان به دولت ژاپن هشدار دادند که اگر معافیتی در نظر گرفته نشود، این بانک ناگزیر به توقف کامل تراکنش های مرتبط با ایران خواهد شد، و بدین ترتیب عملا ادامه خرید نفت ایران توسط شرکت های ژاپنی غیرممکن خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.