پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

شام بی‌حاصل اوپک و شیل

0

شام کاری مقامات کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و شرکت های تولیدکننده نفت شیل آمریکا در حالی پایان یافت که نشانه چندانی از شکل گیری رابطه همکاری میان دو طرف مشاهده نمی شود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: خبرگزاری رویترز انگلیس بعد از ظهر دیروز اعلام کرد، علت برگزاری این نشست شام، افزایش بی سابقه تولید نفت شیل آمریکاست که موجب کم اثر شدن تلاش های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای ایجاد تعادل در بازارهای نفت می شود.

«محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک به بلومبرگ گفت: ما یک دوره بسیارسخت را پشت سر گذاشته ایم، کنفرانس سراویک فرصتی برای تبادل اطلاعات و تجارب فراهم کرده است.

وی ضمن ارزشمند و آموزنده دانستن گوش دادن به تجربیات سایر بازیگران بازار نفت، در پاسخ به این سوال که آیا اوپک نگران افزایش هر چه بیشتر تولید نفت آمریکا در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است گفت: اصلا، ما از پیشرفت نفت شیل استقبال می کنیم. تقاضا خیلی زیاد است.

بارکیندو دوشنبه گذشته در نخستین روز برگزاری کنفرانس پنج روزه «سراویک» از شرکت های نفت شیل آمریکا خواست برای حفظ قیمت های نفت در سطوح فعلی با این سازمان متحد شوند.

کنفرانس انرژی سراویک هر با حضور دست اندرکاران صنعت انرژی جهان در آمریکا برگزار می شود.

اوپک و چند کشور غیرعضو اوپک در راس آنها روسیه از سال ۲۰۱۷ برای از بین بردن مازاد عرضه نفت در بازارها اقدام به کاهش سطح تولید خود در مجموع به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز کرده اند. توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک تا پایان سال ۲۰۱۸ اعتبار دارد.

۱۴ کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران،عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.

کنفرانس سالیانه سراویک با حضور دست اندرکاران حوزه انرژی از کشورهای مختلف از ۱۴ اسفند در شهر هوستون آمریکا آغاز شده است و تا ۱۸ اسفند ادامه دارد؛ یکی از محورهای نشست امسال سراویک، گفت و گو میان دست اندرکاران نفت در جهان با شرکت های تولیدکننده نفت آمریکاست.

نفت شِیل نفت نامتعارفی است که از گرماکافت، هیدروژنه‌کردن، و انحلال گرمایی خرده‌های سنگ نفت‌زا (شِیل نفتی) به دست می‌آید. نفت شیل در سال های اخیر به رقیب جدی نفت سنتی در جهان تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.