پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سیاست خارجی چین در سایه اعتیاد به نفت

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، آمریکا برای دهه‌ها وابسته به واردات نفت خارجی بود که اکثر سیاست های خارجی آن را تعیین می‌کرد. پس از ممنوعیت خرید و فروش نفت عربستان در ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴ که بقای اقتصادی آمریکا را تهدید کرد، تصمیمات سیاست خارجی کم کم وابسته به واردات نفت اوپک و بیش از همه عربستان سعودی شد.

این جریان الان هم دوباره در ریاست جمهوری دونالد ترامپ اتفاق افتاده است. این بار ترامپ با چالشی ژئوپولیتیکی در خاورمیانه بر سر قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی به دست عوامل عربستان در داخل ترکیه روبرو شده است.

در حالی که اکنون آمریکا به رکورد تولید ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز رسیده و روابط آن با متحد بلندمدتش، عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی روز به روز پیچیده‌تر می‌شود، چین هم حالا در نقطه ای حساس قرار گرفته است، چون برای پیشبرد اقتصاد روبه‌رشدش وابسته به واردات نفت خام خارجی و گاز طبیعی است.

عطش گاز

ارقامی که از چین به دست می‌آید نگرانی برنامه‌ریزان انرژی پکن را توجیه می کند. مصرف گاز چین در سال ۲۰۱۷ به بالاترین حد یعنی ۲۳۵.۲ میلیارد متر مکعب رسید، یعنی ۱۷ درصد بیش از سال گذشته. داستان اصلی، افزایش تقاضای ال ان جی در چین است. چین سال گذشته کره جنوبی را پشت سر گذاشت و بعد از ژاپن دومین واردکننده ال ان جی جهان شد . تقاضای ال ان جی چین در ۲۰۱۷ بیش از ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت. آژانس بین المللی انرژی قبلا اعلام کرده بود که چین در سال ۲۰۱۹ اولین وارد کننده گاز طبیعی در جهان خواهد بود. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی در هفته گذشته، ۵۰ درصد رشد کلی تقاضای ال ان جی در جهان مربوط به چین است .

اعتیاد به نفت

با وجود وابستگی روزافزون چین به واردات گاز، عطش نفتی آن هم مشکل بزرگتری است. در سال ۲۰۱۷ تقاضای نفت چین ۵.۵ درصد سالیانه افزایش یافت و به ۱۱.۷۷ میلیون بشکه در روز رسید . در سال جاری علیرغم جنگ تجاری چین با آمریکا و سایر بادهای مخالف اقتصادی، ظرفیت پذیرش پالایشگاههای چین، در ماه سپتامبر افزایش یافته و به رکورد ۱۲.۴۹ میلیون بشکه در روز رسید .

در حالی که تنش های ادامه دارتجاری بین واشنگتن و پکن در کوتاه مدت تقاضای نفت چین را کاهش میدهد، ولی تقاضای بلند مدت آن همگام با رشد اقتصادی این کشور افزایش خواهد یافت . همین رشد اقتصادی هم چین را بیش از پیش به واردات نفت خام از دوست و دشمن وابسته تر می‌کند. چین از آمریکا نفت خام شیرین سبک وارد میکند.

در دهه آینده نسبت بین وابستگی به نفت خارجی و امنیت ملی یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مسائلی خواهد بود که چین با آن روبروست. این وابستگی بر تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی دولت چین تاثیر می گذارد.

درسی که از وابستگی نفتی آمریکا باید گرفت

درست از دهه ۱۹۷۰ وابستگی نفتی آمریکا باعث اتخاذ سیاست‌های خارجی زیر توسط آمریکا شد: پاسخ واشنگتن به انقلاب ایران در اواخر دهه ۱۹۷۰ ، حمایت آمریکا از بغداد در جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰، حمله عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ و دو جنگ بعدی خلیج فارس. تامین مالی دومین جنگ خلیج فارس مسبب بدهی ملی عظیم آمریکا بود.

بنابراین پکن اگر می‌خواهد این گونه در مسائل ژئوپلیتیکی غرق نشود، نباید اجازه دهد نیاز های نفتیش بر او مسلط شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.