پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سکوی ۱۹A با ثبت رکوردی بی سابقه به بهره برداری رسید

0

سکوی ۱۹A با ثبت رکوردی بی سابقه به بهره برداری رسید

سکوی ۱۹A با ثبت رکوردی بی سابقه طی مدت ۸۴ روز از زمان نصب تا پایان عملیات راه اندازی، عصر امروز (دوشنبه ۱۹ مهرماه)به بهره برداری رسید وبرداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس ، مجری فاز ۱۹ با اعلام این خبر گفت: این سکو با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ، رکورد کوتاه ترین زمان ممکن از مرحله نصب تا راه اندازی را ثبت نموده است.

پیش از این نیز عملیات نصب این سکو با تلاش تیم هایی از بخش کارفرما (شرکت نفت و گاز پارس) و پیمانکار (شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران) ۲۶ تیرماه سال جاری با ثبت رکورد نصب ۳ ساعت با موفقیت انجام شده بود.

مسعودی عنوان کرد: اجرای عملیات ساخت، بارگیری، نصب و راه اندازی این سکو با تکیه بر دانش و توان شرکت های ایرانی و بر اساس اجرای دقیق موازین ایمنی ، نشانگر بلوغ توانمندی های فنی و مدیریتی در راهبری ساخت سازه های دریایی از سوی متخصصان داخلی است.

فاز ۱۹ از جمله طرح های درحال توسعه در میدان پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز است. اردیبهشت و تیرماه سال جاری ردیف های یک و چهار شیرین سازی پالایشگاه این طرح با ظرفیت روزانه یک میلیارد فوت مکعب از طریق سکوهایSPD2 (سکوی اقماری منفک شده از فاز یک) و ۱۹C به بهره برداری رسید.

مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی اعلام کرد: ردیف ۳ شیرین سازی پالایشگاه این طرح آمادگی کامل دریافت گاز سکوی ۱۹A را دارا بود و هم اکنون نیز همراه با دو ردیف دیگر شیرین سازی، گاز ترش بخش فراساحل را پالایش و به خط سراسری تزریق می کند.

تولید گاز شیرین فاز ۱۹ به ۲۲ میلیون متر مکعب رسید

به گفته مجری این طرح ، در حال حاضر روزانه حدود ۲۵ میلیون مترمکعب گاز از بخش سکوهای فاز ۱۹ برداشت و پس از ورود به پالایشگاه و انجام مراحل شیرین سازی،۲۲ میلیون مترمکعب گاز فراورش شده به خط سراسری تزریق می شود.

بر اساس این گزارش پس از رسیدن به شرایط پایدار، روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب گاز سکوی ۱۹A تولید و جهت پالایش به پالایشگاه خشکی فاز ۱۹ منتقل خواهد شد.

پیش بینی می شود با تثبیت شرایط برداشت گاز از سکوی ۱۹A ، ظرفیت تولید گاز در این طرح به حدود روزانه ۴۲ میلیون متر مکعب معادل یک و نیم فاز استاندارد برسد.

مسعودی با بیان اینکه این سازه عظیم حدود ۲۸۰۰ تن وزن دارد، گفت: این سومین سکوی فاز ۱۹ پارس جنوبی است که پس از سکوهای SPD2 و ۱۹C برداشت گاز از میدان مشترک را آغاز می کند.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ۱۹ عملیات حفاری و خطوط لوله انتقال و درون میدانی و خطوط لوله اصلی زیردریایی این طرح جهت ارسال گاز به پالایشگاه خشکی سال گذشته تکمیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.