پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سکوی یک میلیارد فوت مکعبی فاز ٢٠ بارگیری می شود

0

سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی اعلام کرد: سکوی فاز ٢٠ با پیشرفت ساخت ٩٨ درصدی، دوشنبه این هفته (سوم آبان ماه) از یارد صنعتی شرکت تاسیسات دریایی در خرمشهر بارگیری می شود.
به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا عبادی گفت: سکوی ٢٠ دومین و آخرین سکوی فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی است که عملیات ساخت و اجرای آن ازسوی متخصصان داخلی و با رعایت دقیق ضوابط و رویه‎های ایمنی انجام شده است.

به گفته سرپرست فازهای ٢٠ و ٢١، این سکو روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز را از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت می کند و به پالایشگاه خشکی این فازها ارسال خواهد کرد.

سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی با وزن ٢ هزار و ٧٠٠ تن مرداد ماه امسال در موقعیت خود نصب شد. عملیات راه اندازی این سکو ادامه دارد و به گفته عبادی تا پایان آبان ماه به بهره برداری می رسد.

سرپرست فازهای ٢٠ و ٢١ ادامه داد: بارگیری سکوی فاز ٢٠ به فاصله حدود ٣ ماه پس از نصب سکوی فاز ٢١، نتیجه تلاش و بکارگیری توان فنی و تخصصی تیم‌های بخش کارفرما و پیمانکاران این پروژه گازی است.

وی با اشاره به راه‌اندازی این ٢ سازه بزرگ گازی در سال جاری، گفت: با بهره‌برداری از ٢ سکوی ٢٠ و٢١، روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب معادل حدود ۵٧ میلیون متر مکعب منابع گازی از بخش فراساحل این ٢ فاز برداشت خواهد شد.

دومین و آخرین سکوی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی سه شنبه (٢٧ مهرماه) از یارد مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل (ایزوایکو) در بندرعباس بارگیری شد.

سکوی اقماری ١٧B پارس جنوبی ٢ هزار و ٣٠٠ تن وزن دارد که با بهره برداری از آن ۵٠٠ میلیون فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی اضافه می شود.

از ابتدای امسال تاکنون، چهار سکوی پارس جنوبی ( ١٩A، ١٨B، ٢١ و ١٧B) از یاردهای خرمشهر و بندرعباس بارگیری شده اند که در این میان سکوی ١٩A به بهره برداری رسیده است. بزودی ٢ سکوی فاز ٢١ و ١٨B هم به بهره برداری می رسند.

براساس برنامه ریزی انجام شده امسال ۶ سکوی پارس جنوبی نصب و راه اندازی می شود.

محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس گفته است تا پایان امسال ظرفیت برداشت گاز از پارس جنوبی به ۵۴٠ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.