پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سکوی فاز ۲۱ ، تولید روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از فارس روز جمعه سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی به عنوان بیست و یکمین عرشه میدان مشترک پارس جنوبی در محل خود نصب شد.

با راه اندازی این سکو ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی افزوده می‌شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس پیش‎تر با اشاره به این موضوع گفته بود که با نصب و راه اندازی ۶ سکو بر اساس برنامه‌ریزی تا پایان سال جاری، ظرفیت تزریق گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به شبکه سراسری از ۴۳۰ میلیون متر مکعب به ۵۴۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

این گزارش اضافه می‌کند، سرپرست طرح توسعه فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در جریان نصب این سکو گفت: شرکت نفت و گاز پارس پس از گشایش‌های صورت گرفته در عرصه بین‌المللی در قالب یک برنامه‌ریزی منسجم در مشارکت با پیمانکار طرح با ایجاد تسریع در سفارش گذاری برخی از اقلام و تجهیزات مورد نیاز این سکو توانست با رعایت ملاحظات و استانداردهای کیفی، ساخت این سازه را در زمان‌بندی تعیین شده طرح‌های اولویت دار به انجام برساند.

عبادی افزود: طی بیش از یک سال گذشته تمامی فرایندهای مربوط به تامین کالا، ساخت و اجرای این سکوی تولیدی مورد راهبری و مدیریت قرار گرفته به گونه‌ای که با ورود هر یک از تجهیزات طرح، عوامل انسانی و ماشین آلات مرتبط با نصب و ساخت آن در جهت پشتیبانی و سرعت بخشیدن به فرایند اجرا به کار گرفته شده است.

به گفته مجری فازهای ۲۰ و ۲۱ ، این سکو پس از انجام مراحل عملیاتی اتصالات و جوشکاری نهایی حداکثر تا ۴ ماه آینده ( آبان ماه ۹۵ ) در مدار بهره برداری و تولید قرار می‌گیرد. با نصب این سکو، اولین محموله تولید گاز ترش این بخش از میدان شیرین سازی و به شبکه سراسری گاز کشور عرضه خواهد شد.

همچنین ابوالقاسم رحمانی، مدیرعامل شرکت تأسیسات مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی، به عنوان مجری بخش دریایی این طرح توسعه نیز هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود: برای ساخت این سکو ۶ میلیون نفر ساعت فعالیت از سوی ۶۰۰ نیروی پیمانکاری زمان صرف شد و برای اشتغال نیروهای بومی تلاش شد.

تاسیسات فراساحلی فازهای ۲۰ و ۲۱ که بخش عمده مراحل مهندسی، تامین کالا و اجرای آن با توان بومی به انجام رسیده است، شامل دو چهارپایه (جکت) و دو سکوی تولیدی است که در آن ۳۲ هزار تن سازه فلزی، ۸۴ هزار قطر اینچ جوشکاری لوله کشی، ۱۲۰۰ تن تجهیزات مکانیکی، ۱۸۰ کیلومتر کابل کشی و ۱۸۰۰ دستگاه تجهیزات ابزار دقیق و برقی به کار رفته است.

با اجرای فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی که حجم تولید گاز ایران را به میزان ۲ میلیارد فوت مکعب ارتقاء خواهد داد، علاوه بر تحقق سالانه ۴ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور و جایگزینی روزانه ۵۰ میلیون لیتر فراورده نفتی با گاز طبیعی، بستری مناسب را برای بهبود تراز تجاری ایران از طریق فروش سالانه ۲. ۱ میلیارد دلار میعانات گازی فراهم خواهد ساخت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.