پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سکوی فاز ۲۰ پارس جنوبی بارگیری شد

0

عرشه ۲هزار و ۶۰۰ تنی فاز ۲۰ پارس جنوبی ، با ظرفیت برداشت یک میلیارد فوت مکعب گاز، ( دوشنبه ٣ آبان ماه) در یارد صنعتی خرمشهر بارگیری شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: تا کمتر از یک هفته دیگر عملیات مهار بندی سکوی فاز ۲۰ به پایان رسیده و این عرشه توسط شناور ابوذر۱۱۰ آماده انتقال به دریا جهت نصب در میدان پارس جنوبی می شود.

با نصب سکوی فاز ۲۰ ، ساخت و نصب تمامی سکوهای دریایی فازهای واقع در منطقه پارس یک به پایان رسیده و آخرین قطعه از پازل این بخش از میدان مشترک تکمیل خواهد شد.

علیرضا عبادی درباره برنامه زمانبندی راه اندازی دو سکوی فازهای ۲۰و ۲۱ گفت: سکوهای ۲۱ و ۲۰ به ترتیب تا پایان ماه های آبان و بهمن سال جاری به بهره برداری خواهند رسید تا ظرفیت نهایی برداشت دومیلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی تحقق پیدا کند.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی، عملیات ساخت ، بارگیری ، نصب و راه اندازی هر دو سکوی این فازها را نتیجه تلاش متخصصان ایرانی تحت نظارت کامل تیم‌های کنترل کیفیت و بازرس شخص ثالث عنوان کرد .

انجام ۶.۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در ساخت سکوهای فاز۲۰و۲۱

با استفاده حداکثری از توان نیروهای داخلی، ۶.۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در ساخت سکوهای فاز۲۰و۲۱ انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تمامی مراحل اجرای این سکوها از توان حداکثری و ظرفیت های تولیدکنندگان داخلی استفاده شده، تصریح کرد: برای اولین بار سیستم کنترل سکوها شامل (ESD , DCS , F&G) توسط یکی از شرکت های ایرانی طراحی و ساخته شده است.

او با اشاره به اشتغال زایی مستقیم روزانه ۶۰۰ نفر در قالب پیمانکاران اجرایی و ناظرین ساخت سکوهای فازهای ۲۰و ۲۱ گفت: استفاده از توان صد درصدی نیروهای داخلی و انجام ۶،۳ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در شرایط آب و هوایی نامناسب، نشانگر تحقق اقتصاد مقاومتی در این عرصه و خود کفایی کشور در ساخت این سازه های عظیم دریایی است.

عبادی با بیان اینکه ۲ میلیون نفر ساعت کار برای ساخت هرکدام از سکوهای فازهای ۲۰و ۲۱ صرف شده، درباره مشخصات فنی و فعالیت های اجرایی سکوی فاز ۲۰ گفت:۱۳۰۰ تن سازه فلزی، ۴۲ هزار اینچ قطر لوله کشی،۶۰۰ تن تجهیزات مکانیکی،۹۰ کیلومتر کابل کشی،۹۰۰ عدد تجهیزات برقی و ابزار دقیق در هر سکو نصب شده است.

او همچنین درباره مشخصات فنی جکت سکوی فاز ۲۰ گفت: جکت ۴ پایه و پایل ها ۳۲۰۰ تن وزن دارد و برای ساخت آن ۴۶۷ هزار نفر ساعت زمان صرف شده است.

عبادی با اشاره به اینکه برای ساخت انسیلاری هرفاز هم ۲۲۳ هزار نفر ساعت زمان صرف شده عنوان کرد: ۲هزار و ۲۵۰ تن سازه فلزی،۴هزار و ۱۰۰ اینچ قطر لوله کشی و یک کیلومتر کابل کشی در این مرحله انجام شده است.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و ۲۱ پارس جنوبی افزود: این بخش از فعالیت ها شامل عرشه میانی (BSP )و عرشه مشعل (FSP) هر کدام به وزن ۷۵ تن ، ۲ جکت سه پایه BSP و FSP با پایلها هر کدام به وزن ۸۰۰ تن، ۲ پل ارتباطی هر کدام به وزن ۱۶۰ تن و مشعل هر کدام از سکوها به وزن ۱۵۰ تن بوده است.

عبادی به فعالیت های اجرایی بخش فراساحل فازهای ۲۰و۲۱ اشاره کرد وگفت: ساخت ۲سکوی دریایی جمعاً شامل ۲۲ حلقه چاه، دو رشته خط لوله ۳۲ اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی جمعاً به طول تقریبی ۲۱۰ کیلومتر، دو رشته خط لوله ۴.۵ اینچ دریایی جهت انتقال گلایکول جمعاً به طول تقریبی ۲۱۰ کیلومتر و کابل دریائی (فیبر نوری) جهت اتصال سکوهای دریائی به SPIFON1، جمعاً به طول ۲۶کیلومتر در دستورکار بوده است.

او در مورد فعالیت های انجام شده در این بخش از فازهای ۲۰و۲۱ گفت: ساخت و نصب جاکتهای اصلی و متعلقات آن و لوله‌گذاری دریایی خطوط لوله ۳۲ و ۴.۵ اینچ فازهای ۲۰و۲۱ به طول کلی ۲۱۰ کیلومتر به پایان رسیده است.

تکمیل عملیات خطوط لوله فاز ۲۰ تا پایان دی ماه

به گفته عبادی فعالیت های باقیمانده خطوط لوله دریا و راه اندازی خط لوله فاز ۲۱ تا آبان ماه و خط لوله فاز ۲۰ تا دی ماه سال جاری به پایان می رسد.

او درباره اجرای خط لوله بخش خشکی فازهای ۲۰و ۲۱ هم گفت: عملیات اجرایی لوله های ۳۲ و ۴ اینچ خط لوله خشکی این فازها به طول کلی ۱۲ کیلومتر با وجود موانع متعدد از جمله جاده های اصلی و فرعی پالایشگاه های منطقه، کابلها و لوله های زیر زمینی به پایان رسیده است.

سرپرست طرح توسعه فازهای ۲۰و۲۱ در باره اهداف تولیدی این طرح گفت: با نهایی شدن اجرای این طرح، تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز جهت تزریق به شبکه سراسری ، تولید و صادرات روزانه ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی ، سالانه یک میلیون تن گاز مایع و ۴۰۰ تن گوگرد و همچنین تولید سالانه ۱ میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی تحقق خواهد یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.