پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بارگیری سکوهای ١٩A و ١٩B پارس جنوبی در تابستان امسال

0

معاون مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی از بارگیری ٢ سکوی ١٩A و ١٩B پارس جنوبی در تیرماه و شهریورماه امسال خبرداد و گفت: با راه اندازی کامل این سکوها تولید ٢ میلیارد فوت مکعبی از فاز ١٩ پارس جنوبی تا پایان امسال محقق می شود.
وی به پیشرفت بیش از ٩٠ درصدی ٢ سکوی ١٩A و ١٩B ‌اشاره کرد و گفت: بارگیری سکوی ١٩A براساس برنامه ریزی صورت گرفته اوایل تیرماه انجام می‌شود که انتظار داریم چهارماه پس از بارگیری، عملیات نصب سکو در دریا انجام شود و آبانماه شاهد راه‌اندازی این سکو باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، رحیم تبریزی، معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با اشاره به بارگیری سکوی ١٩B‌پارس جنوبی در اواخر شهریورماه، افزود: این سکو نیز تا اواخر دیماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با بیان این‌که فاز ١٩ اولین پروژه ٣۵ ماهه است که تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: با بهره‌برداری کامل این پروژه تولید دو میلیارد فوت مکعبی گاز از این فاز محقق خواهد شد.

تبریزی با اشاره به بارگیری و نصب سکوی ١٩C که پارسال انجام شد، اظهارکرد: هم اکنون تولید گاز از این سکو در حال انجام است و گاز تولیدی از آن نیز به شبکه سراسری تزریق می‌شود.

معاون مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی درباره ساخت خطوط لوله فاز ١٩ نیز ادامه داد: هم اکنون ساخت هفت خط لوله این فاز به پایان رسیده و آماده بهره برداری است، البته خطوط داخل میدانی سکوی ١٩C‌ در حال بهره برداری است.

به گزارش شانا، پروژه فاز ١٩ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاههای فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ۵٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و دیگر ناخالصیها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف تبدیل می‌‌شود.

طرح توسعه فاز ١٩میدان گازی پارس جنوبی در خردادماه سال ١٣٨٩ از سوی شرکت نفت وگاز پارس و در قالب قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت تاسیسات دریایی (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و با رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.