پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سوآپ نفت عراق از خاک ایران منتفی شد؟

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، سوآپ نفت شمال عراق موضوعی است که ایران و ترکیه هر دو به انجام آن از خاک خود تمایل دارند؛ چرا که هم به درآمدزایی و سوددهی قابل توجه آن فکر می کنند و هم از نظر مسائل ژئوپلیتیک دارای اهمیت است.

میادین نفتی شمال عراق (اربیل، سندی، کرکوک و…) برای صادرات نفت دو راه پیشِ‌رو دارند؛ یکی اینکه از طریق خاک ایران اقدام به سوآپ نفت کرده به‌طوری که در مرز ایران و عراق نفت را تحویل ایران داده و ایران مطابق آن را در بنادر خلیج فارس تحویل مشتریان عراق دهد. راه دوم سوآپ نفت شمال عراق از طریق ترکیه است، به‌طوری که نفت عراق از طریق ترکیه به دریای مدیترانه راه یابد.

قرار بود با قراردادی که در ماه پایانی پاییز امسال بین ایران و عراق به امضا رسیده، از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز نفت تولیدی کرکوک از طریق ایران سوآپ شود. پس از عدم تحقق این امر، انتهای فوریه ۲۰۱۸ زمان آغاز عملیات سوآپ ۶۰ هزار بشکه ای نفت عراق از خاک ایران اعلام شد اما با اتمام فوریه نیز این مهم محقق نشد.

در حالی که ابهامات در خصوص عدم آغاز سوآپ نفت عراق از خاک ایران با وجود قرارداد دو طرفه، اذهان عمومی را به نتیجه گیری بر منتفی شدن این موضوع سوق می داد و مذاکرات وزرای نفت عراق و ترکیه برای سوآپ نفت نیز بر این گمانه زنی صحه می گذاشت، بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرد که این موضوع منتفی نشده است و اعلام امیدواری کرد که این قرارداد سوآپ ۶۰ هزار بشکه ای نفت به زودی عملیاتی شود.

اگرچه سوآپ ۶۰ هزار بشکه ای نفت میادین تولیدی شمال عراق نسبت به میزان تولید نفت در این منطقه رقمی نسبتاً کوچک است، اما اجرایی شدن این قرارداد به افزایش ثبات در منطقه، درآمدزایی پایدار کشور از این بخش و نزدیک شدن بیش از پیش روابط تجاری و سیاسی دو کشور می انجامد و زمینه سازی برای افزایش میزان سوآپ نفت عراق از خاک ایران در فازهای بعدی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.