پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سنگاپور در طرحهای ساخت و توسعه بنادر ایران مشارکت می کند

0

سنگاپور در ساخت و توسعه بنادر و تجهیزات و تاسیسات بندری ظرفیتهای بسیار بالایی دارد و ایران برای مشارکت این کشور در طرحهای ساخت و توسعه بنادر استقبال می کند.
سفیر ایران در سنگاپو، دیروز (سه شنبه ٢٨ اردیبهشت ماه) در دیدار رئیس بخش توسعه تجاری سازی بنادر سنگاپور گفت: بیش از ٨٠ درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریا، کشتیرانی و بنادر انجام می شود و با این شرایط، ساخت بنادر جدید و توسعه بنادر موجود ضروری خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل، به نقل از شانا، جواد انصاری با اشاره به لغو تحریمهای ناعادلانه غرب، گفت: با آغاز برجام و برداشته شدن تحریمها از هم اکنون شاهد افزایش تردد انواع شناورهای مختلف در مسیر بنادر ایران با نقاط دیگر جهان خواهیم بود.

وی تصریح کرد: سنگاپور ظرفیتهای بالای در ساخت و توسعه بنادر دارد و ایران نیز از مشارکت آن در طرحهای بندری و ساخت اسکله های بارگیری و تخلیه بار در بنادر ایران استقبال می کند.

انصاری گفت: ایران آماده هرگونه مشارکت این دولت – شهر در این بخش اعم از سرمایه گذاری، مدیریت و احداث تاسیسات بندری است.

ون چی فونگ، رئیس بخش توسعه تجاری سازی بنادر سنگاپور نیز با ابراز علاقه نسبت به توسعه همکاری با ایران پس از لغو تحریمهای غرب، گفت، سنگاپور تاکنون همکاریهای زیادی با وزارت راه و شهرسازی ایران در بخش بنادر داشته است.

وی همچنین از علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که روز فردا (چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت ماه) با یک هیئت بلندپایه بازرگانی وارد سنگاپور می شود، دعوت کرد تا از تاسیسات این بندر بزرگ بازدید کند.

رئیس بخش توسعه تجاری سازی بنادر سنگاپور با اشاره به چند سفر خود به ایران و بازدید از امکانات ایران بویژه در سواحل جنوبی برای ساخت بندر و توسعه بنادر، اظهار کرد: بسیاری از نقاط جنوب ایران بویژه سواحل شمالی دریای عمان مستعد ساخت بندر و یا توسعه بنادر موجود است.

ون چی فونگ از آمادگی سنگاپور را برای مشارکت در طرحهای ساخت و توسعه ای بنادر ایران خبرداد.

به گزارش ایرنا، ایران و سنگاپور به تازگی موافقتنامه ای ۴۵٠ میلیون دلاری برای تامین مالی تاسیسات فراساحل و دیگر طرحهای دریایی امضا کرده اند.

دو طرف در این موافقتنامه غیرالزام آورخواستار تولید کشتیهای عرضه پلتفرم، جرثقیلهای فراساحل، تانکرهای مواد شیمیایی و کشتیهای حمل آلومینیوم و فایبرگلاس شده اند.

بندر بزرگ سنگاپور که اکنون در زمره سه بندر بزرگ دنیا قرار دارد، نقش مهمی در توسعه این کشور کوچک ایفا می کند؛ صنعت دریایی هم اینک، حدود هفت درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود.

آمار رسمی نشان می دهد روزانه حدود ۶٠ کشتی بزرگ در بندر سنگاپور پهلو می گیرند و به طور میانگین روزانه ٩١ هزار کانتینر از این بندر جابجا می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.