پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سنگاپوریها می توانند در طرحهای تکمیل زنجیره نفت و گاز ایران مشارکت کنند

0

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تکمیل زنجیره نفت و گاز را جزو فرصتهای مهم اقتصادی ایران دانست که سرمایه گذاران سنگاپوری می توانند به آن ورود کنند. ربیعی با اشاره به اینکه ایران با ١۵٨ میلیارد بشکه نفت رتبه چهارم ذخایر نفت خام و با ١٨٠ تریلیون متر مکعب ذخیره گاز طبیعی رتبه نخست ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد، تکمیل زنجیره نفت و گاز را جزو فرصتهای مهم اقتصادی ایران دانست که سرمایه گذاران سنگاپوری می توانند به آن ورود کنند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز (جمعه، ٣١ اردیبهشت ماه) در همایش «فرصتهای تجارت و سرمایه گذاری در ایران» در جمع دهها تن از مدیران شرکتهای بزرگ اقتصادی و تجاری سنگاپور و ایران، با اشاره به رشد سریع ایران در دوران جدید، گفت: بازار بالقوه ٣٠٠ میلیون نفری منطقه فرصتهای سرمایه گذاری و اقتصادی زیادی را برای صاحبان کسب و کار در نقاط محتلف جهان ارائه می کند.
وی در این همایش که در سومین روز از سفر هیئت بلندپایه بازرگانی ایران به سنگاپور برگزار شد، در تشریح موقعیت ویژه ایران برای جذب سرمایه خارجی، گفت: ایران دارای دومین اقتصاد بزرگ در منطقه خاورمیانه با تولید ناخالص داخلی ۴۵٠ میلیارد دلار است.
وی با تاکید بر این که ایران در مناسبات بین المللی موقعیت رو به رشدی داشته است و به عنوان کشوری ثبات بخش در منطقه شناخته می شود، گفت: به دلیل تلاشهای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و توافقهای هسته ای بین المللی و بر مبنای بررسی های انجام شده موسسه های تحقیقاتی، ایران طی سالهای ٢٠١۶ میلادی تا ٢٠٢٠ در میان کشورهای منطقه خاورمیانه بالاترین رقم رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد.

وزیر تعاون و کار با استناد به آمار این موسسه ها پیش بینی کرد نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ایران طی این دوره به حدود پنج درصد برسد.
وی اصلی ترین عامل رشد اقتصادی کشور طی این دوره را افزایش خیره کننده صادرات نفت دانست، اما پیش بینی کرد اکنون که تحریمهای مالی ایران بویژه سوئیفت حل شده است، تسهیل تعاملات بین المللی و ایجاد فرصتهای سرمایه گذاری منجر به رشد خیره کننده بخش سرمایه گذاری و صادرات در ایران شود.

ربیعی خطاب به سرمایه گذاران و بازرگانان سنگاپوری گفت: موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان باثبات ترین کشور منطقه و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی شرق و غرب و شمال و جنوب و همچنین موقعیت و نقش راهبردی سنگاپور در شرق آسیا، زمینه را برای تحقق یک همکاری کم سابقه میان دو کشور فراهم می کند.
وی با اشاره به جمعیت ٨٠ میلیونی ایران به عنوان بازار بزرگ مصرف و از سوی دیگر نیروی کار فراوان و دارا بودن ذخایر عظیم نفت، گاز و معدن، گفت: این شرایط ایران را به یک شریک تجاری مناسب برای هر کشوری بدل می کند.

وزیر تعاون و کار امضای موافقتامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری ایران و سنگاپور را که اسفند ماه پارسال امضا شد، زمینه ساز گسترش و توسعه همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری متقابل میان دو کشور دانست.
وی همچنین حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل هوایی و زیرساختهای آن، خودروسازی، حمل و نقل ریلی و بانکرینگ یا سوخت رسانی به کشتیها را از فرصتهای اقتصادی موجود برای همکاری مشترک ایران و سنگاپور اعلام کرد.

وی همچنین سیاستهای کلان اقتصادی و سرمایه گذاری ایران را تشریح کرد و تسهیل و روان سازی مسیر توسعه بخش خصوصی، کمک به امنیت، آسان سازی و سودآوری سرمایه گذاران داخلی و خارجی، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در قالب مشوقها و معافیتهای مالیاتی و توسعه دیپلماسی کسب و کار برای شکل دهی به بازارهای جدید را از جمله این سیاستها عنوان کرد.

وزیر تعاون و کار گفت: نگاه ایران به سنگاپور در راستای همکاریهای اقتصادی منطقه، نگاه ویژه ای است و انتظار می رود با کشف حوزه های جدید همکاری با توجه به ظرفیتهای موجود دو کشور، زمینه لازم برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور بیش از پیش فراهم شود.
وی افزود: موقعیت ایران در میان کشورهای عضو اکو و سنگاپور در میان کشورهای عضو آ سه آن می تواند منجر به آثار ملی و فراملی همکاری میان دو کشور به دلیل ظرفیتهای این دو کشور در این سازمانهای منطقه ای شود.

ربیعی در پایان تاکید کرد بخش خصوصی ایران آماده هرگونه همکاری با بخش خصوصی سنگاپور است تا به ایجاد منفعت برای هر دو کشور در شرایط و دوران جدید منجر شود.
وی براساس پیش بینیها اعلام کرد طی ١٠ سال آینده بیش از یکهزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه های زیرساختی ایران مورد نیاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.