پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سفر وزیر نفت به وین

بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز (چهارشنبه، ١٢ خردادماه) برای شرکت در یکصد و شصت و نهمین اجلاس نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تهران را به مقصد وین ترک کرد.

بسیاری از تحلیگران داخلی و خارجی بر این باورند که پیش بینی این نشست چندان دشوار نخواهد بود و تولیدکنندگان اوپک به هیچ نتیجه ای در زمینه بازگشت نظام سهمیه بندی و کاهش تولید در این نشست نمی رسند و طبق روال هر کشور عضو این سازمان هر میزانی که میخواهد تولید خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، یکصد و شصت و نهمین نشست اوپک در حالی قرار است پنجشنبه، دوم ژوئن (١٣ خردادماه) در مقر دائمی این سازمان در وین برگزار شود که بازار نفت به تعادل نسبی رسیده است و قیمت سبد نفتی اوپک نسبت به نشست ١۶٨ این سازمان حدود پنج دلار افزایش نشان می دهد.

دراین نشست قرار است افزون بر تعیین سیاستهای اوپک برای ۶ ماه آینده و بررسی بازار نفت، دبیرکل این سازمان نیز انتخاب شود، همچنین خالد الفالح، به عنوان وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی بزرگترین تولید کننده نفت اوپک برای نخستین بار در این نشست شرکت خواهد کرد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه در ماه آوریل، کشورهای عضو اوپک هم اکنون ٣٢ میلیون و ۴٣٩ هزار بشکه در روز نفت تولید می کنند و عربستان با تولید ١٠ میلیون و ١٢۵ هزار بشکه در روز بزرگترین تولید کننده و عراق و ایران به ترتیب با تولید روزانه چهار میلیون و ٣۵۴ و سه میلیون و ۴۵١ هزار بشکه در روز دومین و سومین تولیدکننده نفت این سازمان هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.