پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سرمایه گذاری بخش خصوصی در تاسیسات پشتیبانی منطقه سیری

بخش خصوصی در تامین آب و برق مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره ایران در جزیره سیری در چارچوب قرارداد BOO یا BOT مشارکت می‎کند.
به گزارش شانا، معاونت بررسی و امکان‌سنجی اقتصادی و مالی طرح‌های برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: بر اساس مصوبه‎های هیئت مدیره این شرکت، از توانایی بخش خصوصی در تامین آب و برق مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره ایران در جزیره سیری در چارچوب قرارداد BOO یا BOT استفاده خواهد شد.
به گزارش این معاونت، بر اساس ۲ مجوز هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، احداث نیروگاه با ظرفیت ١٠٠ مگاوات و احداث آب شیرین کن متناسب با مصرف منطقه در دستور کار است. با توجه به بررسی کارشناسان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی احداث یکپارچه ۲ واحد نیروگاه و آب شیرین کن می‌تواند ضمن کاهش هزینه های سرمایه گذاری و پشتیبانی، در کاهش مصرف انرژی نیز موثر باشد زیرا در این روش از گرمای خروجی توربین‌های گازی نیروگاه به عنوان انرژی مورد نیاز در واحد آب شیرین کن استفاده می‌شود.
بر اساس این گزارش، در پی بررسی صورت گرفته، نتیجه کارشناسی در این زمینه به شرکت نفت فلات قاره ایران بازتاب داده و مقرر شد مطالعات و ارزیابی فنی و اقتصادی طرح و تهیه اسناد مناقصه بر اساس این رویکرد انجام پذیرد و نتیجه برای اقدام‎های بعدی به این مدیریت اعلام شود.
منطقه عملیاتی سیری در حدفاصل ۴٠ کیلومتری جزیره ابوموسی در خلیج فارس قرار گرفته و تولید نفت آن با توجه به انجام پروژه تزریق آب در چاه‎های تزریقی دریایی و استفاده از تلمبه‎های درون چاهی (ESP) وابستگی زیادی به برق دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.