پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سرمایه‎گذاری ۴۱ میلیارد دلاری در FLNGها

0

هزینه سرمایه‎ای (Capex) بر روی تاسیسات FLNG در جهان بین سال‎های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ میلادی افزایش چشمگیری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین تایمز، کاهش ادامه‎دار قیمت جهانی نفت در ۲۴ ماه گذشته هزینه کرد بر روی واحدهای مایع سازی سرمایه‎بر را محدود کرده است. با این وجود حرکت به سمت منابع پاکتر انرژی و متنوع سازی منابع تامین گاز موجب تحریک بازار تاسیسات شناور مایع سازی شده است. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۴ کشور جهان نخستین محموله های گازی خود را از طریق FLNGها وارد کنند.

موسسه تحقیقاتی Douglas Westwood (DW) در تازه ترین شماره از World FLNG Market Forcast اعلام کرد که انتظار می رود هزینه سرمایه ای بر روی تاسیسات FLNG تا سال ۲۰۲۲ میلادی به بیش از ۴۱.۶ میلیارد دلار افزایش یابد. این در حالی است که هزینه سرمایه‎ای بر روی اینگونه تاسیسات در فاصله سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ تنها ۱۱.۴ میلیارد دلار بود.

مارک آدسون، نویسنده و محقق این گزارش، گفت: “شناورهای ذخیره ، فراورش و مایع‎سازی گاز نزدیک به ۵۹ درصد از هزینه‎های پیش‎بینی شده را به خود اختصاص می‎دهند، و ۴۱ درصد باقیمانده صرف پایانه های واردات و گازسازی مجدد محموله‎ها می شود. رشد در آینده نزدیک بیشتر تحت تاثیر پروژه هایی است که پیش از آغاز کاهش قیمت نفت شروع شده بودند”.

وی افزود: “با آغاز به تولید نخستن موج از پروژه‎های بالا هزینه‎های جهانی بر روی تاسیسات گازی شناور در سال ۲۰۱۷ به اوج خود خواهد رسید. کاهش راه‎اندازی پروژه های جدید در ادامه موجب می‎شود که هزینه کرد بر روی FLNGها در سال ۲۰۱۹ به شدت کاهش یابد و تا سال ۲۰۲۱ راکد بماند”.

بر اساس این تحقیق آسیا و آفریقا مناطق کلیدی برای استقرار واحدهای FLNG هستند و پیش بینی می‌شود ۵۴ درصد از هزینه‎های سرمایه ای در این مدت متعلق به این مناطق باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.