پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سال ۹۷، سال سقوط دوباره نفت

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: در چند ماه گذشته قیمت نفت روند روبه رشد به خود گرفته است تا جایی که در ۱۵ ژانویه امسال قیمت نفت برنت از مرز بشکه‌ای ۷۰ دلار عبور کرد گرچه در چند روز اخیر در کانال ۶۸ و ۶۹ دلار نوسان داشته است. عوامل مختلفی موجب افزایش قیمت نفت شده‌اند که برخی مقطعی بودند و برخی ادامه‌دار هستند.

از عوامل مقطعی می‌توان به تعطیلی خط لوله انتقال فورتیز دریای شمال در اوایل دسامبر، انفجار خط لوله انتقال نفت خام در لیبی در اواخر دسامبر و رشد تقاضای فصلی، اشاره کرد. تمدید توافق کاهش تولید توسط اوپک تا پایان سال ۲۰۱۸، کاهش غیرمنتظره تولید ونزوئلا تا ۱.۶۲۱ بشکه در روز در ماه دسامبر ۲۰۱۷ و افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیکی در لیبی، ونزوئلا و نیجریه از دیگر عواملی هستند که باعث افزایش قیمت نفت شده‌اند.در ادامه به بررسی این موضوع می ‌پردازیم که روند افزایشی قیمت نفت میتواند ادامه داشته باشد یا بازار در جهت دیگری تغییر خواهد کرد.

در جدول زیر برخی عوامل افزایش‌دهنده و کاهش‌دهنده قیمت نفت در کوتاه ‌مدت (سه ماه تا یک سال) بیان شده است که توضیحات آنها در ادامه می ‌آید.

قیمت نفتتوافق اوپک

تصمیم کشورهای عضو اوپک و عمده کشورهای غیراوپکی برای افزایش مداخله در بازار تا پایان سال ۲۰۱۸، که تاثیر خود را قبلا با اعلامیه سی نوامبر ۲۰۱۷ روی بازار نفت نشان داده بود، به تعادل عرضه و تقاضا کمک خواهد کرد. در این توافق برای لیبی و نیجریه سقف تولید تعیین نشده است گرچه، طبق گفته وزیر نفت عربستان سعودی، خالد الفلاح، هر دو کشور لیبی و نیجریه در سال ۲۰۱۸ بیشتر از سطح تولیدشان در سال ۲۰۱۷، تولید نخواهند کرد. این شواهد نشان می‌دهد که عرضه اعضای اوپک و عمده کشوهای غیراوپکی که در توافق کاهش تولید شرکت دارند در سال ۲۰۱۸، در سطح تولید ۲۰۱۷ آن‌ها پایدار بماند.

کاهش تولید ونزوئلا

شرکت دولتی PDVSA در ماه‌های آینده میزان بدهی خود را برآورده نمی‌کند. درآمدهای ناشی از صادرات نفت که اولین منبع درآمدی کشور است، محدود شده است و افت تولید نفت خام و فرآورده‌های نفتی در نتیجه عدم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش بالادستی ادامه دار است. تولید شرکت دولتی ونزوئلا، به طور پیش فرض در زیر بدترین پیش بینی ما قرار دارد که در آن متوسط تولید نفت خام ونزوئلا در سال ۲۰۱۸، ۱.۶۸ میلیون بشکه پیش بینی شده است که نشان دهنده کاهش ۱۲.۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ است. از سویی دیگر، با توجه به تأثیر منفی بحران اقتصادی ونزوئلا بر تولید نفت این کشور، ممکن است عرضه نفت از سوی این عضو اوپک در سال ۲۰۱۸ میلادی باز هم کاهش یابد.

ریسک تحریم ایران

اعتراضات اخیری که در ایران مشاهده شد عملا تاثیری در بخش عملیات نفت و گاز نداشت با این حال، موضع سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران، خطر تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران را افزایش داده است. در این سناریو، تجدید تحریم‌های ایالات متحده، پیچیدگی‌های قابل توجهی را به معاملات مالی و محیط عملیات عمومی در ایران اضافه خواهد کرد و بخش نفت و گاز در معرض خطر مانع از دسترسی خریداران به بیمه حمل و نقل و پرداخت‌های دلاری است. در نتیجه، شاهد ریسک برای صادرات نفت و همچنین سرمایه-گذاری خارجی در بخش نفت و گاز ایران خواهیم بود زیرا شرکت‌ها با محدودیت‌های عمیق‌تر در معاملات با ایران مواجه خواهند شد. موانع صادرات نفت ایران احتمالا باعث افزایش قیمت جهانی نفت خواهد شد.

عرضه اولیه سهام آرامکو

تحلیلگران معتقدند تغییرات فوری در سیاست عربستان، به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، در راستای عرضه اولیه سهام غول نفتی آرامکو بازار نفت را دچار جهشی اساسی کرده است؛ به عبارت دیگر عربستان سعودی تمایل دارد آرامکو را وارد بورس کند و یکی از عواملی که باعث می¬شود ارزش دارایی¬های این شرکت افزایش یابد، بالا رفتن قیمت نفت است بنابراین عربستان تمایل دارد تا عرضه اولیه سهام آن، قیمت نفت افزایش یابد تا آرامکو به یکی از بزرگترین شرکت¬های عرضه اولیه سهامی تبدیل شود به همین خاطر احتمال اینکه عربستان به توافق کاهش عرضه اوپک پابند باشد بیشتر است و این خود باعث تعادل بیشتر عرضه و تقاضا خواهد شد.

افزایش تولید نفت شیل

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند تولید نفت آمریکا به صورت انفجاری افزایش یابد به طوری که بیان می‌کند افزایش ۱.۷ میلیونی عرضه غیراوپک در سال ۲۰۱۸ ناشی از رشد سریع تولید آمریکا، کانادا و برزیل (در مقایسه با رشد ۰.۷ میلیونی سال ۲۰۱۷) خواهد بود و تولید نفت آمریکا از ۱۰ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ عبور کند و از عربستان پیشی بگیرد. همچنین اوپک برآورد از رشد تولید نفت غیراوپک در سال ۲۰۱۸ را ۱۶۰هزار بشکه افزایش داد که عمدتاً از محل نفت شیل آمریکا است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا تولید نفت و میعانات آمریکا را در ماه سپتامبر ۹.۴ میلیون بشکه اعلام کرد که رشد ماهیانه ۲۹۰ هزار بشکه را نشان می‌دهد انتظار می‌رود رشد تولید ایالات متحده در ماه‌های آینده یک روند کاهشی برای قیمت‌های نفت ایجاد کند. افزایش تولید آمریکا، با کاهش دوره‌ای تقاضا همراه خواهد بود و معمولا در فصل اول هر سال، ذخایر نفت افزایش می‌یابد. میزان رشد تولید نفت آمریکا و قوت تقاضای جهانی در سال ۲۰۱۸ اصلی‌ترین عدم‌قطعیت‌های پیش‌بینی قیمت نفت است. در صورتی که تولید شیل، به مقدار کافی نباشد یا تقاضای جهانی بیشتر از مقدار مورد انتظار باشد به احتمال زیاد اوپک در برابر قیمت‌های بالا اقداماتی خواهد کرد. عدم تعهد صددرصدی روسیه یا عربستان سعودی به توافق، باعث پایین آمدن قیمت‌ها خواهد شد.

در مجموع عواملی که باعث افزایش قیمت نفت خواهند شد عبارتند از: پایبندی کشورها به توافق اوپک، کاهش عرضه نفت ونروئلا، تحریم ایران، مسائل ژئوپلیتیکی کشورهای لیبی، نیجریه و ونزوئلا و عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو. عواملی مانند کاهش رشد اقتصادی آمریکا و چین، شکست توافق اوپک، افزایش بیش از انتظار نفت شیل و افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره، عواملی هستند که موجب کاهش قیمت نفت خواهند شد.

با توجه به رشد عرضه و کاهش تقاضا و در نتیجه افزایش ذخایر نفت، انتظار می‌رود با وجود تصمیم اوپک برای تمدید قرارداد مداخله در بازار تا پایان سال ۲۰۱۸، بهای نفت در میان‌مدت و بلندمدت کاهش پیدا کند. اعضای اوپک افزایش قیمت بیشتری را در بازار نفت نمی‌خواهند به دلیل اینکه با افزایش قیمت نفت دکل‌های حفاری شیل آمریکا به شدت افزایش می‌یابند. برای عرضه‌کنندگان اوپک قیمت نفت بین ۶۰ تا ۶۵ دلار یک قیمت منطقی است. با وجود بالارفتن قیمت در هفته‌های اخیر به نظر می‌رسد در سه تا شش ماه آینده به دلیل عرضه قوی، تقاضای فصلی ضعیف و افزایش سطح ذخایر کشورها، قیمت افت کند. آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که در نیمه نخست سال ۱۳۹۷، موجودی انبارها افزایش یابد، چشم‌اندازی که موجب سقوط دوباره قیمت‌های نفت را در پی دارد. با توجه به آنچه که گفته شد پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۷ قیمت نفت بین ۵۵ تا ۶۰ دلار در نوسان باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.