پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ساخت پل بزرگ خلیج فارس تا ۳ سال آینده

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین نیوز، حمیدرضا مومنی گفت: پل بزرگ خلیج فارس با رایزنی های انجام شده و تامین ۹۶۰ میلیون یورو سرمایه گذرای خارجی تکمیل می شود، که پس از امضای قرار داد سرمایه گذار معرفی می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ساخت پل خلیج فارس با ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی از سال ۱۳۸۹ آغاز شده است و اکنون بیش از ۱۷ درصد پیشرفت دارد .

مومنی افزود : ساخت پایه های این پل به پایان رسیده و آماده نصب در دریا و خشکی است .

پل بزرگ خلیج فارس که در طرح جامع ارتباطی خلیج فارس ساخته می شود جزیره قشم را از طریق بندر پهل شهرستان خمیر در نزدیکی بندرعباس به سرزمین اصلی متصل می کند .ساخت راه آهن بخشی از اجرای این طرح بزرگ است .

offshore017

پل بزرگ خلیج فارس با ۳هزارو۴۰۰ متر طول ساخته می شود که ۲۴۰۰ متر از این پل در دریا و هزار متر در خشکی قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: یک کارخانه ۵ میلیون تنی فولاد در جزیره قشم ساخته می شود که نیازمند جابجایی سالانه ۱۰ میلیون تن مواد مورد نیاز این کارخانه از روی پل خلیج فارس است که این موضوع اهمیت اقتصادی ساخت پل بزرگ خلیج فارس را دو چندان می کند .

مومنی افزود : وجود گاز، قیمت تمام شده پایین آب در مقایسه با دیگر مناطق دیگر و دسترسی آسان قشم به بازارهای جهانی برای تامین مواد اولیه و بازار فروش از مزیت های مهم جزیره قشم برای تولید فولاد است.

وی گفت: ایجاد ریل راه آهن از بندر کاوه قشم با عبور از پل بزرگ خلیج فارس و اتصال به شبکه ریلی کشور در بندرعباس بخشی از طرح مهم رهگذر شمال – جنوب است.

جزیره قشم با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در تنگه هرمز و جنوب بندرعباس قرار دارد که بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس و بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیا است که بزرگتر از ۲۲ کشور جهان است.

جزیره قشم دومین بندر آزاد تجاری ایران است که سواحل آن برای ایجاد لنگرگاه مناسب است، این جزیره ۱۵ بندر صیادى و تجارى دارد. این جزیره با نزدیک به هزارو۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب بندرعباس است. قشم ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و جزایر هنگام ، لارک و جزیره هرمز زیر نظر این جزیره اند .

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.