پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

زنگنه بامداد فردا عازم وین می شود

بیژن زنگنه، وزیر نفت برای شرکت در یکصد و هفتاد و یکمین نشست اوپک بامداد فردا (سه شنبه، ٩ آذرماه) تهران را به مقصد وین ترک می کند.
به نقل از خبرنگار شانا، یکصد و هفتاد و یکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در شرایطی برگزار می شود که اعضای این سازمان در نشست اواخر سپتامبر (هفتم مهرماه) در الجزیره برای کاهش تولید نفت به سقف ٣٢ میلیون و ۵٠٠ تا ٣٣ میلیون بشکه درروز به توافق رسیدند.

قیمت سبد نفتی اوپک روز جمعه (پنجم آذر ماه) و در آستانه نشست اعضای اوپک با ٣۴ سنت کاهش به ۴۴ دلار و ٨٨ سنت برای هر بشکه رسید.

خالد الفالح، وزیر انر‍ژی عربستان سعودی، روز یکشنبه (هفتم آذرماه) بر پایبندی ریاض بر موضع خود درباره توافق الجزیره تاکید کرد و گفت: توافق کاهش تولید نفت به روند توازن بازار سرعت می بخشد.

وی در ساختمان مرکزی شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان به خبرنگاران اظهار کرد: من بر این باورم که بازار نفت حتی در صورت مداخله نکردن تولید کنندگان نفت در آن، در سال ٢٠١٧ متوازن خواهد کرد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان نشست ١٧١ اوپک نشست سختی خواهد بود و اعضای اوپک با پایبندی به توافق الجزیره و اجرای آن می تواند قیمت نفت را به محدوده ۵٠ تا ۵۵ دلار برای هر بشکه برسانند.

١۴ عضو اوپک هم اکنون ٣٣ میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه درروز تولید می کنند که برای رسیدن به توافق الجزایر باید یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه از این میزان کاهش یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.