پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

زمان تکیه بر درآمدهای نفتی به پایان رسیده است

0

وزیر نیرو گفت: زمان تکیه بر درآمدهای نفتی برای کشورهای نفت‌خیز به سر رسیده و باید برای ساختن آینده‌ای بهتر بر توانمندیهای داخلی تکیه کرد.
به‌ گزارش پایگاه اطلاعات و فن  آوری فراساحل به نقل از شانا به نقل از وزارت نیرو، حمید چیت‌ چیان، عصر دیروز (شنبه، ١٣ شهریورماه) در نشست مشترک با نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی الجزایر، با تاکید بر لزوم خروج دو کشور از اقتصاد متکی بر نفت، گفت: زمانی که قیمت جهانی نفت بالا رفت، تکیه اصلی کشورهای نفتی از جمله ایران و الجزایر برای اجرای پروژه‌ های عمرانی متکی بر درآمدهای نفتی بود، اما در زمان تحریمها ما متوجه شدیم که نباید تنها به یک محصول تکیه کرد.

وی افزود: زمان تکیه بر درآمدهای نفتی برای کشورهای نفت‌خیز به سر رسیده و باید برای ساختن آینده‌ای بهتر بر توانمندیهای داخلی تکیه کرد، خوشبختانه در این سالها با توجه به این که همواره ایران به تکیه بر توانمندیهای داخلی بویژه در صنعت آب و برق توجه داشته، توانستیم دوره تحریمها را بدون حتی یکروز خاموشی پشت سر بگذاریم.

وزیر نیرو تصریح کرد: راه ادامه حیات کشورهای مسلمان در آینده، تکیه بر توانمندیهای داخلی است، ما در این زمینه حاضریم به همه کشورهای مسلمان از جمله کشور الجزایر تجربیات خود را در زمینه صنعت آب و برق انتقال دهیم.

چیت چیان ادامه داد: ما از تجربیات کشور الجزایر نیز در زمینه صنعت آب و برق استقبال می‌کنیم، زیرا معتقدیم کشورهای مسلمان برای کاستن از نیازمندیهای صنعتی خود به کشورهای غربی باید دست به دست هم دهند.

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم در بخش برق در زمینه ساخت، نگهداری و تعمیر تجهیزات نیروگاهی به تبادل تجربه بپردازیم و تضمین می‌کنیم که خدمات را با همان کیفیت و استانداردهای بین‌المللی در اختیار کشور الجزایر قرار دهیم.

وزیر نیرو گفت: خوشبختانه پیش از این شرکتهای ایرانی در الجزایر هم در زمینه برق و هم در زمینه آب فعالیت داشته اند و تجربیات و کیفیت کار شرکتهای ما برای شرکتهای الجزایری ثابت شده است.

چیت چیان افزود: تاسیس یک شرکت مشترک به عنوان مهندسی مشاور و یا شرکتی مشترک در زمینه ساخت تجهیزات برق و یا یک شرکت پیمانکاری برای اجرا و تعمیر نیروگاههای برق می‌تواند آغاز خوبی برای همکاری مشترک دو کشور باشد.

در ادامه این نشست نورالدین بوطرفه، وزیر انرژی الجزایر نیز با اشاره به برنامه های این کشور در سالهای آینده، بویژه در زمینه برق، گفت: الجزایر در زمینه برق برنامه خاصی دارد و این برنامه هر ١٠ سال بازنگری می‌شود، هم اکنون برنامه ساخت ١٢ هزار مگاوات نیروگاه جدید تا سال ٢٠٢٢ میلادی در دست اجراست.

وی افزود: این مسئله می‌تواند فرصت خوبی برای مشارکت ایران و الجزایر باشد .

بوطرفه تصریح کرد: الجزایر همچنین برنامه‌ای برای استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر دارد و ما هم اکنون، در حال برگزاری مناقصه در این زمینه هستیم و خوشحال می‌شویم که شرکتهای ایرانی نیز وارد این مناقصه ها شوند.

وزیر انرژی الجزایر پیشنهاد کرد دو کشور ایران و الجزایر اقدام به تشکیل یک کمیسیون مشترک از شرکتها کنند تا این کمیسیون با ارزیابی پروژه ها، چشم‌انداز مناسبی را برای همکاری دو طرف در زمینه انرژی فراهم کند.

وی تاکید کرد: اقتصاد کنونی الجزایر در شرایط خوبی نیست و ما در پی آن هستیم تا با سرمایه گذاری در بخش نیرو و صنعت از وضع کنونی خارج شویم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.