پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رویکردهای هیلاری کلینتون در قبال انرژی و محیط زیست

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن اوری فراساحل به نقل از نفت ما ،انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ۵۰ ایالت، ناحیه کلمیبا (واشینگتن دی. سی) و دیگر سرزمین‌های متعلق به ایالات متحده، و نیز در میان شهروندان آمریکایی در سراسر جهان در نوامبر آتی برگزار خواهد شد. انتخابات مقدماتی و درون حزبی جهوریخواهان و دموکرات ها برای انتخاب چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در ۱ فوریه ۲۰۱۶ از ایالت آیووا آمریکا شروع شده و تا ۱۴ ژوئن ادامه خواهد داشت.

نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری با تصمیم حدود ۴۷۶۴ نماینده در کنوانسیون ملی حزب دموکرات، که قرار است از ۲۵ تا ۲۸ ژوئیه در فیلادلفیا، پنسیلوانیا، تشکیل شود، مشخص خواهد شد. برای کسب نامزدی حزب، داوطلبان حاضر باید پشتیبانی ۲۳۸۳ نماینده را کسب کند که خانم کلینتون با توجه به ارای وزه در پورتوریکو این حد نصاب را کسب کرده است.چگونگی پرداختن به انرزی و مسائل زیست محیطی، پرسش عمده ای برای رئیس جمهوری بعدی آمریکا خواهد بود.

هیلاری کلینتون در زمینه انرژی، معتقد به کاهش وابستگی آمریکا به زغال‌سنگ بوده و تاکید کرده که سیاست‌های محدود‌کننده شکست هیدرولیکی را ادامه خواهد داد. در واقع این دو رویکرد کلینتون ادامه دهنده سیاست‌های اوباما است. وی همچنین مخالفت خود را با راه‌اندازی خط لوله کی استون اعلام کرده که به دنبال افزایش استفاده از انرژی‌های پاک است. کلینتون سیاست مالیات بر استفاده از سوخت‌های فسیلی را دنبال می‌کند و همچنین قصد دارد با کشورهای آمریکای شمالی سیاست‌های مشترکی در راستای حفاظت در برابر تغییرات آب و هوایی را داشته باشد.

خانم کلینتون در یکی از کارزارهای تبلیغاتی خود ایالتهای سواحل شرقی آمریکا، گفت: “به نظرم از رئیس جمهور اوباما به خاطر نجات ما از چاهی که جمهوریخوان ما را در آن افکندند، تقدیر نشده است. اما نجات ما کامل نشده است و باید پیشرفتی که اوباما در این مسیر به دست آورده را ادامه داد. من به دنبال ایجاد مشاغل در بخشهای زیر بنایی، فناوریهای نوین و مبارزه با تغییرات اقلیمی و تولید انرژیهای تجدیدپذیر هستم. این مشاغل را نمی شود به دیگر کشورها صادر کرد. این کارها باید در ایالت پنسلوانیا و دیگر ایالتها ایجاد شوند”.

آقای سندرز که محبوبیت بسیاری در بین جوانان کسب کرده، در یکی از مناظره های انتخاباتی گفت که حتما به این مساله رسیدگی می کند. سندرز گفت: “کسی مانند ترامپ، باور دارد که دگرگونیهای اقلیمی کلک است. و می گوید که توسط چینیها درست شده است. حرف آخر باید تصمیم قوی برای حل این مساله بگیریم. و در این راه می توانیم میلیونها شغل ایجاد کنیم. به خاطر کودکانمان باید نظام تولید انرژی را از سوخت فسیلی به انرژیهای پایدار و تجدید پذیر تغییر دهیم. در صورت ورود به کاخ سفید این کار را انجام می دهم.” سندرز رویکرد‌های سختگیرانه‌تری برای استفاده از شکست هیدرولیکی دارد و حتی ممکن است محدودیتهای بیشتری برای تولید انرژی‌های متعارف اعمال کند. در حالی که پیشنهاد اوباما برای دریافت ۱۰ دلار مالیات بر تولید هر بشکه نفت در دوران ریاست جمهوری‌اش عملی نشد، اگر سندرز پیروز رقابت شود شاید شرایطی ایجاد کند که بتواند طرح مالیاتی خود بر تولید نفت را اجرا کند که این مساله در نهایت به ضرر شرکت‌های نفتی خواهد بود. سندرز همچنین حامی اعمال مالیات بر تولید کربن است که می‌تواند تاثیرات گسترده‌ای بر کسب و کارهای متعددی داشته باشد. بی‌شک ریاست جمهوری سندرز می‌تواند برای اکثر صنایع و شرکت‌های انرژی آمریکا مضر باشد.

در اسناد استراتژی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ اوبامای دموکرات، بحث امنیت انرژی و محیط زیست مطرح شده است که در استراتژی بوش نبود. از دیگر موضوعاتی که به حوزه استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا وارد شده اند می توان به تغییرات اقلیمی، انرژیهای پاک، فقر جهانی و آموزش اشاره کرد. بر اساس این استراتژی جدید آمریکا با شرکای قدرتمند خود راهکار مواجهه با چالش های جهانی، اجماع جهانی می داند. مهمترین وجه تمایز استراتژیهای امینت ملی بوش با اوباما، شیفت از قدرت سخت به قدرت هوشمند است.

در سند استراتژی امنیت ملی ۲۰۱ آمریکا، چالش های کلیدی جهانی قرن بیست و یکم احصا شده‌اند که در میتان آنها تغییرات اقلیمی، توسعه طلبی، خشونت‌طلبی، گسترش سلاح هسته‌ای، صلح‌سازی و درگیری‌های مسلحانه، شیوع بیماری‌های واگیردار، جنایت‌های سازمان یافته فراملی، حفاظت از اشتراکات جهانی (دریا، هوا و فضا و جنبدگان). امنیت فضا امنیت هوایی و دریایی، تجارت،بازار آزاد و انرژی پاک مشهود است. در دوره اوباما تجارت و بازار آزاد و انرژی پاک اهمیت اصلی یافته است.

امنیت انرژی: استراتژی امنیت ملی ۲۰۱۵ آمریکا در مورد “امنیت انرژی” می گوید، ایالات متحده در حال حاضر رهبر جهان در تولید نفت و گاز است. احیای انرژی آمریکا نه تنها برای رشد خوب است بلکه محافظی جدید در برابر استفاده قهرآمیز از انرژی از سوی برخی طرفها به وجود می آورد. این وضعیت همچنین فرصتهای جدیدی برای کمک به گذار دیگران به اقتصادهایی با منابع انرژی کربن کمتر فراهم می کند. تولید نفت آمریکا به طور چشمگیری افزایش یافته و بر بازارهای جهانی تاثیر گذاشته است. واردات به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است بنابراین بودجه ای که ما در خارج از کشور صرف می کنیم کمتر شده است. مصرف نفت آمریکا کاهش یافته است و این موجب کاهش آسیب پذیری آمریکا در برابر اختلال در عرضه و شوک جهانی قیمت می شود. با این حال، هنوز سهم قابل توجهی در تامین امنیت انرژی متحدان خود در اروپا و جاهای دیگر دارد. افزایش دسترسی جهانی به انرژی قابل اعتماد و مقرون به صرفه یکی از قدرتمند ترین شیوه های حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی و کمک به ایجاد بازارهای جدید برای فناوری و سرمایه گذاری ایالات متحده است. بنابراین، آمریکا باید به متنوع سازی سوخت های انرژی، منابع ، مسیرها و تشویق منابع بومی تامین انرژی بپردازیم. (US national security strategy,2015)

مقابله با تغییرات اقلیمی: در استراتژی امنیت ملی آمریکا در این مورد ۲۰۱۰ آمده است که خطر پدیده تغییرات آب و هوایی واقعی، فوری و شدید است. این تغییرات که ناشی از پدیده گرم شده سیاره است به درگیریهای جدید درباره پناهندگان و منابع منجر خواهد شد؛ معضلات جدید از جمله خشکسالی و قحطی به بار می آورد و به بلایای طبیعی فاجعه آمیز و فرسایش زمین در سراسر جهان منتهی خواهد شد. بنابراین ایالات متحده بر اساس دستورالعمل شفاف علمی و به وسیله همکاری با تمام کشورها با تغییرات آب و هوایی مقابله خواهد کرد، زیرا هیچ راه حل موثری برای تغییرات آب و هوایی وجود ندارد که به اتخاذ اقدامات مسوولانه تمام کشورها بستگی نداشته باشد و به این دلیل با تغییرات آب و هوایی مقابله خواهیم کرد که ما این سیاره را ترک خواهیم کرد. (US national security strategy,2010)

در سند ۲۰۱۵ آمده است که تغییرات اقلیمی، تهدیدی فوری و رو به رشد برای امنیت ملی آمریکاست، که در افزایش فجایع طبیعی، جاری شدن سیل مهاجران، و کشمکش بر سر منابع اساسی مانند آب و غذا موثر بوده است. آمریکا رهبری تلاشها را در داخل و در جامعه بین المللی برای مقابله با این چالش برعهده دارد. در استراتژی دولت بوش توجهی به این موضوع نشده بود. (US national security strategy,2015)
باب مک نالی رئیس شرکت مشاوره ای راپیدان گروپ گفته است که کشورهای نفت خیز خاورمیانه شامل عربستان خواستار روی کار آمدن هیلاری کلینتون به عنوان رئیس جمهوری بعدی آمریکا هستند.

در مجموع، جمهوریخواهان به دبال استقلال انرژی به هر قیمتی از جمله گسترش صنت شیلق حفاری فراساحلی و بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی هستند. در مقابل دموکراتها امنیت انرژی امریکا را در ثبات و تعادل عرضه و بازار جهانی، توجه کمتر به صنعت شیل، ملاحظات زیست محیطی می دانند.
در صورت روی کار آمدن کلینتون، سیاستهای انرژی و محیط زیستی اوباما که مبتنی بر پارادیم لیبرالیسم و نئولیبرالیسم است دنبال خواهد شد و در صورت انتخاب ترامپ، شاهد یک شیفت پارادایمی به رئالیسم و نئورئالیسم خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.