پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روش های ژئوفیزیکی در تعیین مکان بهینه چاه­های اکتشافی حوضه خزر جنوبی

روش های ژئوفیزیکی در تعیین مکان بهینه چاه­های اکتشافی حوضه خزر جنوبی: برای حفاری یک چاه اکتشافی بیش از میلیونها دلار هزینه و زمان طولانی صرف می شود ، خصوصا اگر این چاه، Wildcat باشد. بدین معنا که در منطقه ای کاملا جدید وبدون داشتن اطلاعات درون چاهی مانند، نمودارهای الکتریکی، داده های سرعت سنجی و دیگر داده های زمین شناسی ، حفاری شود. در حالت کلی امکان موفقیت یک چاه Wildcat، پایین است. حال اگر این چاه در حوضه چالش بر انگیزی مانند حوضه خزر جنوبی (شکل-۱) باشدکه عمق آب در آن به ۱۰۰۰ متر نیز می رسد ، شانس موفقیت آن به مراتب کمتر می شود. لذا پیش از حفاری چاههای اکتشافی در این منطقه، به منظور پیش گیری از صرف هزینه و زمان و همچنین پیش بینی مخاطراتی که ممکن است در ایمنی سکو و حفظ سلامت متخصصان حین حفاری چاه، مشکلات جبران ناپذیری را موجب شود، باید از اطلاعاتی که شانس موفقیت را افزایش و مخاطرات را کاهش می دهد، بهره بهینه داشت.

در تقسیم بندی حوضه های دریایی ، حوضه خزر جنوبی یکی از مناطق آب عمیق است و مانند دیگر حوضه ها ، چالش­های اکتشافی آبهای عمیق را دارد. روند مطالعات اکتشافی در حوضه خزر جنوبی، شامل مطالعات زمین شناسی، مطالعات متداول ژئوفیزیکی در دریا که برخی روش های خاص آب عمیق نیز به آن اضافه می شود و همچنین مطالعات مخزنی است.

با توجه به زمین ساخت پیچیده حوضه خصوصا در بخش مرکزی، انواع پدیده ها مانند گسل ها، تجمع گاز به صورت بسته های گازی کم عمق ، جریان آب پر فشار( SWF) ، گل فشان هایی که حتی از اعماق به بستر رسیده اند و همچنین دیگر پدیده های چینه ای ، در این حوضه تشکیل شده است. با وجود چنین پدیده هایی ، تعیین موقعیت چاه های اکتشافی بر روی ساختار های حاصل از تفسیر مقاطع لرزه ای دو بعدی دشوار شده و استفاده از داده­های لرزه نگاری سه بعدی و کاربرد دیگر روش ها مانند عملیات بستر شناسی دریا و روش های پردازشی ویژه جهت کاهش ریسک حفاری اجتناب ناپذیر می نماید.

متن کامل مقاله

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.