پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روسیه کاهش تولید نفت خود بر اساس توافق با اوپک را آغاز کرد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، روسیه طبق قرارداد اوپک به تدریج تولید خود را کاهش می‌دهد و در همین ماه نیمی از مقدار کاهش توافق شده را اجرایی می‌کند.

اطلاعات اولیه نشان می دهد که تولید روسیه بیش از ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر کاهش یافته است. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت:« شرکت‌های نفت اعلام کرده اند می‌توانند تولید کل را ۵۰ هزار بشکه در روز در ماه ژانویه پایین بیاورند ».

روسیه با اوپک توافق کرده بود که به تدریج ۲۲۸ هزار بشکه در روز سهم کاهش تولید خود را نسبت به تولید ۱۱.۴۱۸ میلیون بشکه ای ماه نوامبر تا پایان سه ماهه اول ۲۰۱۹ اجرایی کند. این کشور قبل از این توافق، شیرهای نفت خود را باز کرده بود و با رکورد ۱۱.۴۵ میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر تولید می‌کرد. یعنی کاهش تولید ماهانه این بار شدیدتر است.

طبق توافق اوپک، روسیه اجازه دارد تولید خود را تدریجی کاهش دهد چون آب و هوای سخت و شرایط زمین شناسی پیچیده سیبری، مهمترین استان نفتی روسیه، مانع بسته شدن سریع میادین نفتی می شود.

در عوض، عربستان سعودی اعلام کرد که صد در صد کاهش تولید توافق شده را اجرایی کرده و حتی کمی هم فراتر از آن رفته است. این کشور ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند.

کاهش تولید روسیه در مقایسه با برخی شرکایش نسبتاً کم است. در دسامبر حتی قبل از آغاز کاهش تولید، تولید نفت اوپک ۵۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود. اوپک و متحدانش توافق کردند در کل تولید نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز در نیمه اول ۲۰۱۹ کاهش دهند.

با اینکه این مهار تولید، قیمت نفت برنت را به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه رسانده ولی همچنان ۳۰ درصد پایین تر از رکورد چهارساله قیمت نفت در اوایل اکتبر است.

اجلاس بعدی کمیته مشترک نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه اوپک و غیر اوپک ،احتمالا در آوریل برگزار می شود. البته به گفته نواک ممکن است این تاریخ تغییر کند..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.