پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روسیه: تولید نفت ممکن است به سطح اکتبر ۲۰۱۶ برگردد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر انرژی روسیه گفت، بازگشت سطح تولید نفت به ارقام اکتبر ۲۰۱۶، یعنی رقم پایه ای توافق کاهش تولید یکی از گزینه های مطرح برای تعدیل کاهش تولید نفت است.

منابع آگاه این هفته گفتند، در پی نگرانی ها از افزایش بی رویه قیمت نفت عربستان و روسیه در حال مذاکره بر سر افزایش تولید نفت تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک و تعدیل کاهش تولید های ۱۷ ماهه خود هستند.

الکساندر نواک در این باره گفت: «زمانی که توافق را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کردیم، در خصوص چنین احتمالاتی (بازگشت به سطح تولید اکتبر ۲۰۱۶) صحبت کردیم… اما تصمیم گیری در این باره در ماه ژوئن انجام خواهد شد.» اعضای توافق کاهش تولید قرار است روزهای ۲۲ و ۲۳ ژوئن در وین تشکیل جلسه دهند.

میزان تولید نفت روسیه در اکتبر ۲۰۱۶ به بالاترین رقم ۳۰ سال گذشته یعنی ۱۱.۲۴۷ میلیون بشکه در روز رسید و این کشور وعده داد تولید خود را ۳۰۰ هزار بشکه کاهش دهد و به ۱۰.۹۴۷ میلیون بشکه برساند.

نواک همچنین گفت، انتظار ندارد اقدام آمریکا مبنی بر خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم ها علیه ایران، بیش از ۱۰ درصد تولید نفت این کشور را کاهش دهد. وی در پاسخ به این سوال که آیا وی با این برآورد موافق است که تحریم های ایران موجب حذف ۸۰۰ هزار بشکه نفت از بازار خواهد شد اظهار داشت: «من فکر می کنم کاهش تولید (ایران) به میزانی که خیلی ها انتظارش را دارند بالا نخواهد بود… حداکثر ۱۰ درصد کاهش محتمل است.»

نواک همچنین تاثیر افزایشی ریسک های ژئوپلتیک بر قیمت نفت را حدود ۵ تا ۷ دلار ارزیابی کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.