پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رشد ذخایر نفت عربستان از دیگر کشورهای جهان عقب افتاد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، در ۱۹۸۲ عربستان دیگر اجازه بازرسی ذخایر نفت و گازش را نداد. وقتی دسترسی به این ذخایر متوقف شد، ذخایر نفتی اثبات شده عربستان ۱۶۶ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شد.

از آن زمان عربستان حدود ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت تولید کرده ولی امروز ادعا میکند ذخایرش معادل ۲۷۰ میلیارد بشکه نفت است.

بسیاری این رقم را غیرمحتمل می‌دانند و عقیده دارند ذخایرعربستان باید کمتر از ۱۰۰ میلیارد بشکه باشد. بررسی آمار یبریتیش پترولیوم از انرژی جهان ، اطلاعات تولید و ذخایر بسیاری کشورها را فراهم می‌کند. اطلاعات مربوط به برخی تولیدکنندگان بزرگ مثل روسیه، آذربایجان و قزاقستان از ۱۹۸۲ تا حالا در دست نبوده اند ولی آمار ۴۴ کشور دیگر را داریم. از این ۴۴ کشور ۷۷ درصد گزارش دادند ذخایر شان از ۱۹۸۲ تا حالا افزایش یافته است.

عربستان سعودی ۶۰ درصد افزایش در ذخایرش را از ۱۹۸۲ اعلام کرده ولی ۱۹ کشور درصدهای بالاتری از این افزایش را گزارش داده اند .

گزارش بیش از ۱۱۰۰ درصدی افزایش ذخایر اثبات شده ونزوئلا به خاطر این است که نفت سنگین این کشور هم محاسبه شده است. به همین ترتیب افزایش ۳۱۹ درصدی کانادا هم بیشتر متعلق به رشد ذخایر ماسه نفت دار این کشور می شود(ماسه سنگی که نفت در آن وجود دارد) .

نمونه ای از کشورهایی که درصد بیشتری افزایش در ذخایر شان را نسبت به عربستان از ۱۹۸۲ تا حالا گزارش داده اند، شامل کشورهای اوپک می شوند : کشورهایی مثل آنگولا (۵۵۴ درصد)، امارات (۲۰۲ درصد)، ایران (۱۸۰ درصد)، عراق (۱۵۲ درصد)، نیجریه (۱۲۴ درصد) ولیبی (۱۱۸ درصد).

ولی تعدادی کشور غیرعضو اوپک هم در این میان حضور دارند« اکوادور (۸۷۳ درصد)، برزیل (۶۴۵ درصد)، کلمبیا (۱۷۳ درصد)، نروژ (۱۰۸ درصد)، چین (۹۴ درصد).

تنها ۱۱ کشور کاهش میزان ذخایرشان را نسبت به ۱۹۸۲ گزارش دادند. در انتهای این لیست مکزیک قرار دارد که ۸۷ درصد کاهش ذخایر از۱۹۸۲ نشان داده است. برخی دیگر از کشورهایی که با کاهش ذخایر مواجه بودند عبارتند از : اندونزی (۷۰- درصد)، انگلستان (۶۹- درصد) و مصر (۱۰ درصد) .

روی هم رفته، ذخایر کل جهان با احتساب نفت سنگین و ماسه های نفتی ۱۳۴ درصد از ۱۹۸۲ رشد کرده است. بنابراین افزایش اعلام شده در ذخایر عربستان حدود نصف ذخایر کل جهان است.

در واقع عربستان یکی از بیشترین افزایش ذخایر را از ۱۹۸۲ تا حالا گزارش داده ، در حالی که فقط ۱۰۱ میلیارد بشکه نفت اضافه کرده است.

تولید نفت عربستان ۷۲% از ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۷ افزایش یافت که بیشتر از افزایش کلی ۶۲ درصدی جهان و کمتر از ۱۳۵ درصد افزایش گزارش شده در خاورمیانه بود. تقریبا ۲۴ کشور تولید بیشتری نسبت به عربستان از ۱۹۸۲ تا حالا داشته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.