پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رشد تولید نفت ایران تا زمان احیای سهم در بازار تداوم دارد

وزیر نفت ایران در حاشیه نشست امروز (پنجشنبه ١٣ خرداد ماه) اوپک اعلام کرد ایران با تعیین سقف تولید بودن تعیین سهمیه هر یک از کشورهای این سازمان، موافق نیست.

وی افزود: به نظر من سقف تولید اوپک بدون سهمیه بندی معنا ندارد؛ این سقف قابل کنترل نیست و امکان نظارت بر آن وجود ندارد؛ بدون سهمیه بندی کشوری، چگونه می توانیم این سطح تولید را کنترل و نظارت کنیم؟

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، امروز (پنجشنبه، ١٣ خردادماه) در صد و شصت و نهمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش از آغاز نشست افتتاحیه، در جمع خبرنگاران گفت: ایران برای بررسی گزینه های گوناگون آماده است، اما سقف تولید بدون سهمیه بندی، معنا ندارد.

با این همه، وی با تأیید این که ایران در نشست امروز اوپک پیشنهادی برای بازگشت نظام سهمیه بندی مطرح نمی کند، گفت: به نظر من اوپک هنوز برای احیای نظام سهمیه بندی آماده نیست.

وی همچنین با وجود استقبال از تعامل کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، گفت: امروز، نشست اوپک در حال برگزاری است؛ اگر بتوانیم درباره یک تصمیم کارآمد به توافق برسیم، می توانیم جلوتر برویم و به رایزنی با کشورهای غیر عضو اوپک هم ادامه دهیم.

وزیر نفت همچنین اعلام کرد: هدف تولید نفت ایران تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی، حداکثر چهار میلیون بشکه در روز است.

وی با اشاره به سهم ١۴,۵ درصدی ایران از مجموع تولید نفت اوپک پیش از آغاز تحریمها، افزود: اکنون ما بیش از سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز تولید می کنیم؛ برخی باور نمی کردند، اما ایران تولید خود را بسیار سریعتر از پیش بینیها افزایش می دهد.

رشد تولید نفت ایران تا زمان احیای سهم در بازار تداوم دارد

زنگنه تأکید کرد: ایران تا زمان پس گفتن سهم خود از بازار به افزایش تولید نفت خود ادامه می دهد.

وزیر نفت ایران همچنین اعلام کرد: خوشبختانه رفتار ما به گونه ای بود که بازگشتمان به بازار پیامدی منفی نداشت، ما آگاهانه به این شکل رفتار کردیم.

وی همچنین اعلام کرد که بازگرداندن تولید نفت به سطح پیش از تحریمها، هدف کوتاه مدت ایران است و گفت: در بلند مدت، در برنامه ششم توسعه، ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت را هدف گرفته ایم و باور داریم که می توانیم تولید تضمین شده چهار میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه نفت خام و در مجموع (با افزودن تولید یک میلیون بشکه میعانات گازی) تولید ما به پنج میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

زنگنه اعلام کرد با توجه به تعامل ایران با شرکتهای نفتی بین المللی، دیگر نیازی به برگزاری کنفرانس جدید IPC وجود ندارد و گفت: بزودی، مناقصه ها را یکی پس از دیگری برگزار می کنیم؛ ما برای قراردادهای جدید نفتی، به حجمی عظیم از سرمایه، حداقل ٧٠ میلیارد دلار، نیاز داریم.

در واکنش به برخی گمانه زنیها درباره دیدار وزیران نفت ایران و عربستان، زنگنه گفت: هنوز با خالد الفالح، وزیر جدید انرژی عربستان دیدار نداشته ام، اما این فرصت هست که در جریان نشست، گفتگو داشته باشیم؛ به هر حال، ما همسایه هستیم و روابطمان باید بهتر شود و ارتقا یابد.

زنگنه همچنین درباره بحث انتخاب دبیر کل جدید، اعلام کرد نمایندگان نیجریه و اندونزی تنها گزینه های جدی هستند و گفت: من حدود ١٠ ماه پیش به وزیر نفت نیجریه قول دادم که از نامزد آنها حمایت کنم، این به آن معنا نیست که ما ضد اندونزی هستیم زیرا اندونزی دوست ماست و نامزد این کشور صلاحیت کافی را دارد، به هر حال ما از نظر اخلاقی پیش از این به نیجریه قول داده ایم، اما به هر حال از دیدگاه اکثریت پیروی می کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.