پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رتبه بندی شرکت های نفت و گاز دنیا براساس برآورد نشریه فوربس در می ۲۰۱۴

 

شرکت اکسون موبیل با ۳/۴۲۲ میلیارد دلار از ارزش بازار، بزرگترین شرکت نفت و گاز دنیا
شرکت اکسون موبیل با ۳/۴۲۲ میلیارد دلار نه تنها بزرگترین شرکت نفت و گاز دنیا است بلکه بزرگترین فروشنده فرآورده های نفتی دنیا نیز می باشد. اکسون موبیل روزانه ۱/۲ میلیون بشکه نفت و ۱۱ میلیون فوت مکعب گاز در سال ۲۰۱۴ تولید کرده است.
دفتر مرکزی شرکت اکسون موبیل در ایرونیگ آمریکا ست. این شرکت در ۴۷ کشور دنیا حضور دارد و ذخایر اثبات شده این شرکت در دسامبر ۲۰۱۳ به میزان ۲/۲۵ میلیارد بشکه برآورد شده است و در سال ۲۰۱۴ نیز ۸ پروژه بزرگ بالا دستی را تکمیل کرده است.
شرکت رویال داچ شل با ۲۳۴.۱ میلیارد دلار ارزش بازار، دومین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت انگلیسی- هلندی رویال داچ شل در ۷۰ کشور دنیا فعالیت دارد. دخایر اثبات شده این شرکت در پایان سال ۲۰۱۴ مقدار ۱/۱۳ میلیارد بشکه معادل نفت برآورد شده است در حالیکه تولید روزانه آن نیز ۳ میلیون بشکه معادل نفت بوده است.
بزرگترین میادینی که بوسیله شل توسعه یافته اند عبارت اند از:
Gbaran Ubie Phose Tow- Malampya phases 2 & 3- Stones – and Prelude FLNG
شرکت شل در ۳۰ پالایشگاه دنیا سرمایه گذاری کرده است که ظرفیت مجموع آنها حدود ۳.۳ میلیون بشکه نفت در روز می باشد.
شرکت شورون با ۲۲۷.۲ میلیارد دلار ارزش بازار، سومین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت شوورون از بزرگترین شرکت های فعال در میادین نفت و گاز دنیا است که در سال ۲۰۱۴ حدود ۲.۵۷ میلیون بشکه در روز نفت و ۵.۱۴۷ میلیون متر مکعب گاز تولید کرده است. این میزان تولید با احتساب تولید اولیه از پروژه های North Rankin 2 در استرلیا ، Papa Terra در برزیل و Tahiti 2 در خلیج مکزیک بوده است.
بیشترین فعالیت شورون در سال ۲۰۱۴ متمرکز اکتشاف دو میدان گازی Carnarvon Basin Offshore در غرب استرالیا و اکتشاف میدان نفتی در Coronado در آبهای عمیق خلیج مکزیک بوده است. شرکت شورون درآمدی معادل ۱۴.۲ میلیارد دلار برای سال منتهی به دسامبر ۲۰۱۴ ثبت کرده است.
شرکت پترو چاینا با ۲۰۲.۲ میلیادر دلار ارزش بازار چهامین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت پترو چاینا زیر مجموعه شرکت ملی نفت چین (CNPC) تولید کننده دو سوم نفت و گاز چین است که آن را به بزرگترین شرکت تولید کننده نفت گاز در چین تبدیل کرده است.
بخش اکتشافات داخلی این شرکت بر میادین نفت و گازی مانند Songliao Basin، Evdos Basin، Tarim Basin ، Sichuan Basin و Bohai Basin و همچنین در آمدهای حاصل از میادین Daqins، Changqing، Xingiang، Tarim و ناحیه جنوب غربی کشور متمرکز شده است.
بخش فرامرزی شرکت شامل فعالیت های نفت و گاز در آسیای مرکزی، خاورمیانه، آمریکا، آفریقا و آسیا اقیانوسیه می باشد.
شرکت توتال با ۱۴۹.۸ میلیارددلار ارزش بازار، پنجمین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت شرکت توتال با فعالیت در زمینه های اکتشافات، تولید، فرآوری و انتقال نفت و گاز ۱.۰۳ میلیون بشکه معادل نفت و نیز ۶.۰۳ میلیون فوت مکعب گاز تولید کرده است. این شرکت بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز از آب های عمیق غرب آفریقا است که در میادین AKPO، Egina، Clov، Patflov و Rosaسرمایه گذاری کرده و فعالیت می نماید.
شرکت در زمینه پروژه های LNG نیز سرمایه گذاری کرده و فعالیت می نمایدکه بعنوان مثال می توان از Nigeria LNG در آفریقا، Lchthys LNG در استرالیا، Lchthys LNG در خاورمیانه و Yamal LNG در روسیه نام برد.
شرکت BP با ۱۴۸.۸ میلیارد دلار ارزش بازار، ششمین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت BP که به نام برتیش پترولیوم شناخته می شود در سال ۲۰۱۴ روزانه ۳.۲ میلیون بشکه معادل نفت تولید کرده است و ذخایر اثبات شده آن ۱۷.۹۹۶میلیارد بشکه نفت معادل بر اساس برآورد انجام شده در دسامبر سال ۲۰۱۳ است.
دفتر مرکزی BP در لندن قرار دارد و این شرکت در ۸۰ کشور دنیا حضور دارد و در ۲۸ کشور در بخش بالادستی نفت و گاز فعالیت دارد شرکت BP بزرگترین شرکت خارجی فعال در بازار نفت روسیه است و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی در آمریکای شمالی است. ۱۴ پالایشگاه کامل یا شرکتی در دنیا متعلق به این شرکت است.

 

شرکت Sinopec Corp با ارزش ۹۴.۷ میلیارد دلار بازار، هفتمین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت سینوپک دومین تولیدکننده بزرگ نفت خام و گاز طبیعی در چین که ذخایر اثبات شده توسعه یافته و توسعه نیافته ای معادل با ۲.۸۴۱ میلیارد بشکه نفت و ۶.۴۹۳ میلیارد فوت گاز طبیعی را بر اساس برآورد انجام شده در دسامبر ۲۰۱۳ در اختیار دارد.
این شرکت دارای دوازده شرکت زیر مجموعه بوده و دراکتشاف و توسعه میادین شرق، غرب و جنوب چین مشارکت دارد.
شرکت Eniبا ۹۰.۹ میلیارد دلار ارزش بازار، هشتمین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت ایتالیایی انی در سال ۲۰۱۴ روزانه ۱.۶ میلیون بشکه معادل نفت تولید کرده است و با درآمد ۱۲۶.۳ میلیارد دلار سودی معادل ۱.۵ میلیارد دلار گزارش نموده است.
حدود ۸۹ در صد درآمد انی از خارج از ایتالیا بوده است بخصوص از کشورهای آمریکا، انگلستان، آنگولا و الجزایر. ذخایر اثبات شده شرکت در دسابر ۲۰۱۴ در مجموع ۶.۶ میلیارد بشکه معادل نفت برآورد شده است.
شرکت استات اویل با ۸۹ میلیارد دلار ارزش بازار، نهمین  شرکت نفت و گاز دنیا
شرکت نروژی استات اویل در ۳۶ کشور دنیا حضور دارد و در ۲۹ کشور در بخش بالادستی در حال فعالیت می باشد. این شرکت روزانه ۱.۹۲۷ میلیون بشکه معادل نفت تولید می کند و ذخایر نفت و گاز اثبات شده وی ۵.۳۵۹ میلیارد بشکه نفت است.
شرکت استات اویل میدان Oseberg را که بزرگترین میدان نفتی دنیا است در اختیار دارد.
همچنین میادین Alve، ،Asgard، Borg، Heidrun ،Kristine،Norne Njord، Sleipner، شرقی و غربی، SkuldT، Vesa در فلات قاره نروژ از جمله میادین این شرکت می باشند. بزرگترین اکتشافات این شرکت در سال ۲۰۱۴ در منطقه Drivis دریای شمال و منطقه Askja در تانزانیا آفشور بوده است.

شرکت گاز یروم با ۸۸ میلیارد دلار ارزش بازار، دهمین شرکت  نفت و گاز دنیا
شرکت گازیروم بزرگترین ذخایر گاز طبیعی دنیا در اختیار دارد که بالغ بر ۳۵.۷ هزار میلیارد متر مکعب برآورد شده است و بزرگترین شبکه انتقال گاز دنیا متعلق به این شرکت است ذخایر نفت و گاز و کاندنسیت این شرکت ۳.۲ میلیارد تن در دسامبر ۲۰۱۳ برآورد شده است.
شبکه انتقال گاز گازیروم شامل ۱۶۹.۰۰۰ کیلومتر خط لوله، ۲۴۷ کمپوراستیشن، و ۲۶ مخزن زیرزمینی است. این شرکت د رحال حاضر مشغول فعالیت های گازی عظیمی در دریای قطب شمال، شرق سیری، خاور دور است همچنانکه فعالیت های خود در زمینه تولید و اکتشاف فراسرزمینی خود را نیز دنبال می کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.