پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ذخیره انرژی آب دریا بوسیله دیوار شناور

_____-_____-__-____-__-_____-_____-khabarenergy-660x330

در میان صدها هزار نفر از بزرگان کشورهای سراسر جهان که در پاریس برای نجات سیاره زمین از تغییرات آب‌وهوایی آینده دور هم جمع شده بودند، شرکت Waterstudio یک دیوار موج‌شکن شناور را برای مشکلات امروز زمین ارائه کرده است. این دیوار موج‌شکن موسوم به “پارتنون” (Parthenon) نه تنها امواج را می‌شکند، بلکه انرژی بسیار زیادی به اندازه دو برابر ژنراتورها انرژی تولید می‌کند.

طراحان با استفاده از آب رودخانه هادسون عملکرد دیوار پارتنون را توضیح دادند. این رودخانه دارای امواج سنگینی است و این قدرت زیاد و مداوم امواج رودخانه موجب خوردگی دیوارهای بنادر می‌شود. اما دیوار شناور جدید عملکرد متفاوتی داشته و با تبدیل نیروی وارده از امواج به انرژی الکتریکی، موجب کاهش قدرت امواج به دیوار می‌شود.

ستون‌های این موج‌شکن شامل سیلندرهای نزدیک به یک متری است که در جهت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت با سرعت کم می‌چرخند. انرژی تولیدی این چرخش در جعبه بتنی در سکوی شناور ذخیره می‌شود. سیلندرها با آب پر شده و دارای ساختار انعطاف‌پذیر هستند که در نتیجه بر دیوار تاثیر نداشته و انرژی آب را کاهش می‌دهند. تمامی این موارد در بستر رودخانه مهار شده و در بالای آن فضای سبز و بولوار قرار دارد.

این طراحی با الهام از معبد یونانی شهر غرق شده آتلانتیس ساخته شده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.