پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

دو عاملی که بازار نفت را وحشت زده کرده است

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، نه‌تنها قیمت نفت حدود ۴۰ درصد از اوایل اکتبر کاهش یافته است، بلکه از همان آغاز اولین دور کاهش تولید اوپک و متحدانش در ژانویه ۲۰۱۷ هم کمتر شده است.

دو عامل اصلی پشت این مسئله وجود دارد، یکی از یک شک و تردید بیجا در مورد تمایل به کاهش تولید نشأت می گیرد و دومین عامل از یک دیدگاه منفی در مورد دورنمای اقتصاد جهانی می آید.

توافق کاهش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه ای تولید در ژانویه باید یک حداقل قیمتی را برای نفت ایجاد می‌کرد. کاهش قیمت نفت نشان می‌دهد که تاجران نسبت به اجرایی شدن این کاهش تردید دارند.

قسمت عمده بار کاهش تولید اخیر بر دوش عربستان است. وزیر نفت عربستان در وین قول داد که کشورش بیشتر از سال ۲۰۱۷ کاهش تولید داشته باشد. تاریخچه توافق اوپک و غیر اوپک تا حالا نشان می دهد که کشورهایی مثل عربستان، امارات و روسیه همیشه به قول خود عمل کرده اند، حتی اگر مدت زمانی طول کشیده باشد.

تولید نفت در ونزوئلا هم همچنان رو به کاهش است. کارگران از کشور فرار کرده اند و کمبود حفاظت از چاه ها و پمپ ها و خط لوله ها ظرفیت تولید را از بین برده است. تحریم‌های ایران هم با انقضای مهلت معافیت ها در ماه مه سخت تر خواهد شد و تولید را کمتر خواهد کرد.

بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که تولید اوپک و متحدانش تا رقم ۱.۲ میلیون بشکه در روز در سال آینده پایین خواهد آمد، حتی اگر در ژانویه به این هدف نرسند.

برخی انگیزه‌های کاهش قیمت نفت مطمئناً مربوط می‌شود به تغییر تولید در آمریکا. سقوط قیمت پس از آن آغاز شد که وزارت انرژی آمریکا آمار تولید را در ماه اوت اعلام کرد که یک جهش غیر منتظره را در تولید آمریکا نشان می‌داد.

کمبود خط لوله در آمریکا باید تولید نفت را تا اواسط ۲۰۱۹ کاهش دهد. ولی آمار تولید نفت این کشور در نیمه دوم ۲۰۱۸ بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در اکتبر و نوامبر افزایش داشته است. این ارقام نگرانی در مورد کمبود عرضه نفت اوپک را از بین می‌برد.

ولی این تولید بالای نفت، حالا خود را در پیش بینی های عرضه/تقاضا در ۲۰۱۹ نشان داده است. این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند اگر اوپک طبق قولی که داده تولید را کم کند، بازار در نیمه اول سال آینده متعادل می‌شود.

وزارت اطلاعات انرژی آمریکا، آژانس بین‌المللی انرژی و اوپک پیش‌بینی‌های خود را از رشد تقاضا برای ۲۰۱۹ کاهش داده‌اند. برخی مشاوران از این هم بدبین تر هستند. جی بی سی انرژی رشد کمتر از یک میلیون بشکه در روز را برای سال آینده پیش بینی می کند.

نگرانی های فزاینده در مورد وضعیت اقتصاد جهان، جنگ های تجاری، تاثیر مخرب برکسیت، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، تهدید تعطیلی دولت آمریکا، همه با هم باعث کاهش قیمت نفت شدند.

این یعنی راه حل سقوط قیمت فعلی خارج از صنعت است.کاهش تولید ممکن است کمی قیمت را بالا ببرد، ولی هزینه های بالاتر تنها فشارهای منفی بر اقتصاد وارد می کند.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.