پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

دومین قرارداد بزرگ توسعه میادین نفتی آماده امضا شد/ توافق ۳۵۰ میلیون دلاری NIOCو «زاروبژنفت»/ روسها ۱۰ سال مهمان صنعت نفت ایران شدند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز: پس از امضای قرارداد با توتال فرانسه درحالی پیش بینی‌ها از امضای دومین قرارداد بزرگ توسعه بالادستی صنعت نفت با «مرسک» حکایت داشت اما «زاروبژنفت» روسیه با ربودن گوی سبقت قصد دارد امضای دومین قرارداد بزرگ نفتی در پسابرجام را به نام خود ثبت کند.

بر این اساس با توافق نهایی بین مقامات «زاروبژنفت»، معاونت توسعه و مهندسی و امور حقوقی شرکت ملی نفت و در نهایت شرکت نفت مناطق مرکزی، رئوس قرارداد توسعه دو میدان مشترک نفتی آبان و پایدار غرب در تهران نهایی و به امضای طرفیت رسیده است .

«احمد رجبی» مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی هم با اشاره به امضای رئوس قرارداد (Contract Fundamentals) توسعه میادین پایدار غرب و آبان با شرکت «زاروبژنفت» روسیه از امضای قرارداد نهایی توسعه این دو میدان مشترک نفتی با عراق تا پیش از پایان سال جاری و آغاز مراحل اجرایی آن خبر داده است.

بر اساس توافق انجام گرفته این شرکت روسی با سرمایه گذاری حدود ۳۵۰ میلیون دلار و عمدتا از طریق نصب و استفاده از تلمبه‌های درون چاهی (ESP) و تجهیزات مرتبط در تمامی چاه‌های دو میدان در یک دوره ۱۰ ساله در مجموع حدود ۶۵ میلیون بشکه به حجم ذخایر قابل برداشت این دو میدان نفتی اضافه خواهند کرد.

از سوی دیگر با استفاده ازاطلاعات تولید جمع آوری شده، روش‌های ازدیاد برداشت (EOR/IOR) دو میدان هم توسط «زاروبژنفت» روسیه مطالعه و نتایج ارائه خواهد شد که در صورت تایید شرکت نفت اجرای آنها به منظور افزایش تولید دو میدان عملیاتی خواهد شد.

به نقل از انرژی نیوز، «زاروبژنفت» روسیه پیشتر توافق‌نامه مشارکت و سرمایه‎گذاری سه‎جانبه‎توسعه میدان‌های نفت و گاز، با شرکت اکتشاف و تولید غدیر (شرکت E&Pایرانی) و شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه امضا کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.