پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

درخواست آمریکا از اوپک برای تولید نفت بیشتر بازار را می‌ترساند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه آمریکا این هفته اوپک را متهم کرد ۱.۴ میلیون بشکه ظرفیت مازاد تولید را پنهان میکند و از کارتل خواست از این ظرفیت برای توقف افزایش قیمت نفت استفاده کند. این تقاضا در روزهای نزدیک به انتخابات میان دوره ای کنگره بی سابقه است و بیشتر از اینکه مفید باشد به ضرر دولت آمریکاست.

جیسون گمل، تحلیلگر مسائل انرژی گفت:« این پایین ترین حد ظرفیت مازاد تولید نسبت به تقاضا در سیستم جهانی است. ظرفیت مازاد تولید به طور خطرناکی کم می‌شود. مشکل اینجاست که هیچ کس دقیقا نمیداند اوپک چقدر ظرفیت مازاد تولید دارد».

آژانس بین‌المللی انرژی ماه گذشته میزان ظرفیت مازاد تولید اوپک را ۲.۷ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد و اعلام کرد این مقدار به سرعت در حال کاهش است. آنچه دقیقا می‌دانیم مقدار ظرفیت مازاد تولید عربستان است: ۱.۳ میلیون بشکه در روز. این رقم را وزیر انرژی عربستان در هفته انرژی روسیه در مسکو اعلام کرد.

این خبر بدی است. تا حالا منابع مختلف مثل خود عربستان و آژانس بین‌المللی انرژی ظرفیت مازاد تولید عربستان را بین ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه در روز تخمین زده اند. ترامپ در ماه ژوئن گفت عربستان می‌تواند روزی ۱۲ میلیون بشکه نفت تولید کند. آژانس بین‌المللی انرژی هم موافق بود. نرخ تولید عربستان در ماه سپتامبر به ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافت.

با این مقدار تولید و ۱.۳ میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید ، حداکثر تولید ۱۲ میلیون بشکه در روز را خواهیم داشت. ولی خلید الفلیح خبر بدی منتشر کرد:« عربستان باید ۲۰ میلیارد دلار برای حفظ و افزایش ظرفیت مازاد تولید خود در سال‌های آتی هزینه کند». این خبر در مورد کافی بودن ظرفیت مازاد تولید نفت تردیدهایی به وجود آورد.

بسیاری عقیده دارند ظرفیت مازاد تولید کافی وجود دارد و این ظرفیت مربوط به ایران است که حتی با اجرایی شدن تحریم ها در ماه نوامبر به تولید نفت ادامه می‌دهد. عده ای هم می‌گویند افزایش قیمت نفت بیشتر به تقاضا بستگی دارد. بازار نفت در لحظه به سر می‌برد. به هیچ اصولی پایبند نیست . به ترسها و نگرانی‌ها اهمیت می‌دهد.

بنابراین درخواست آمریکا برای تولید بیشتر نفت توسط اوپک بیشتر ترس ایجاد کرده تا آرامش. راجر دیوان، یک ناظر باسابقه اوپک گفت:« بازار نفت از این درخواست اینگونه برداشت می‌کند که ظرفیت مازاد تولید به کمترین حد خود رسیده است».

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.