پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

درآمد صادرات نفت ایران به ۵۰ میلیارد دلار رسید

0

درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی سال ۲۰۱۷ به مرز ۵۰ میلیارد دلار رسید که یک رکورد جدید برای درآمدهای نفتی دولت حسن روحانی به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز: همزمان با جهش قیمت نفت پس از توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای مدیریت تولید در وین، درآمد ایران از محل تولید، فروش و صادرات نفت و میعانات گازی هم به میزان قابل توجهی افزایش و حتی منجر به ثبت یک رکورد جدید برای دولت «حسن روحانی» شده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت نفت، ایران سال ۲۰۱۷ میلادی بالغ بر ۹۵۷ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر کرده که متوسط قیمت فروش نفت و میعانات گازی هم حدود ۵۲ دلار تعیین شده است.

با یک محاسبه ساده شرکت ملی نفت ایران سال گذشته میلادی ۹۵۷ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی به ارزش تقریبی ۴۹ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار صادر کرده است.

ایران در سال ۲۰۱۷ روزانه حدود دو میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه نفت صادر کرده که ۶۲ درصد از این میزان به مقصد کشورهای آسیایی و ۳۸ درصد به مقصد اروپا صادر شده است.

چین، هند بزرگترین مشتریان نفت ایران در آسیا به شمار می‌روند. کره جنوبی، ژاپن نیز از واردکنندگان نفت ایران در آسیا به هستند. ترکیه در کنار ایتالیا، انگلیس، مجارستان، هلند و … از مشتریان نفتی ایران در اروپا به شمار می‌آیند.

ایران همچنین در سال ۲۰۱۷، موفق شد ۱۸۰ میلیون بشکه میعانات گازی یعنی روزانه ۴۹۰ هزار بشکه در روز صادر کنند. میزان صادرات میعانات گازی ایران در ماه‌های اخیر به دلایل اختصاص دادن آن‌ به پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پالایشگاه‌های داخلی کاهش یافت.

شرکت ملی نفت ایران همچنین در سال۲۰۱۷ میلادی حدود ۱۷ میلیون تن نفت کوره و حدود دو میلیون تن گازوئیل بیشتر به کشورهای همسایه صادر کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.