پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

درآمد سالانه ۱۷میلیارد دلاری کشور از بخش دریایی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه سهم درآمد اقتصاد کشور در بخش‌های دریایی ۱۷میلیارد دلار است که ۴.۱درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، گفت: در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندری بازنگری می‌کنیم.

محمد سعیدنژاد در همایش صنایع دریایی اظهار کرد: توسعه دریامحور حداقل در باورهای جامعه جای خودش را باز کرده، البته این یک راه طولانی است و نیاز به عبور از خیلی مسیرهای سخت و طولانی داریم.

وی تصریح کرد: همایش صنایع دریایی در پسابرجام برگزار شده و به‌همراه سایر اقدامات شاهد خوبی است که نشان می‌دهد درب‌ها برای اقتصاد کشور باز شده است.

وی بیان کرد: موضوع دریا به‌عنوان یکی از محورهای برنامه ششم توسعه مورد تأکید قرار گرفته است و امیدواریم نمایندگان مجلس به موضوع دریا و توسعه دریامحور در این برنامه توجه کافی داشته باشند.

وی گفت: به‌عنوان درخواست عمومی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم در برنامه ششم توسعه موضوع دریا را مود توجه قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با ابراز “شاید لازم باشد پس از تصویب برنامه ششم توسعه در قالب یک قانون به موضوع دریا توجه کنیم”،اظهار کرد: در سازمان بنادر و در سایر بخش‌های دریایی در زمینه تنظیم و تدوین چنین چارچوبی تلاش کنیم تا بتوانیم قانون جامعی را برای توسعه دریا تصویب کنیم.

سعیدنژاد با اشاره به شرایط جدید کشور در پسابرجام گفت: با عبور از گردنه ظالمانه تحریم در حوزه دریا با کمترین محدودیت مواجه هستیم و تقریباً همه تحریم‌ها در دریا از بین رفته است.

وی با بیان اینکه سهم درآمد اقتصاد کشور در بخش‌های دریایی ۱۷ میلیارد دلار است که ۴.۱ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، افزود: باید بین بخش‌های مختلف دریایی توسعه متوازن را برقرار کنیم و در زمینه استقرار علم و دانش و تأمین و تربیت نیروی انسانی و استقرار صنایع دریایی برای پایدار شدن توسعه اقدامات لازم انجام شود.

وی گفت: در حوزه دریا رقابت بسیار فشرده است و امکان محدودیت برای رشد صنایع داخلی در حوزه دریا آن‌چنان فراهم نیست. اگر نتوانیم از فرصت‌ها به‌موقع استفاده کنیم، قاعدتاً این امکان به‌طور کلی از بین می‌رود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با ابراز “چاره‌ای جز تقویت صنایع داخلی نداریم”، گفت: باید فرصت‌های موجود را مورد توجه قرار داد و بین این دو توازن ایجاد کرد.

سعیدنژاد با تأکید بر توسعه دانشگاه‌های دریایی در کشور،‌ افزود: تعداد دانشگاه‌ها در این حوزه با سیاست‌های کشور تناسب ندارد و باید دانشجویان در حوزه‌‌های مختلف دریایی را تربیت کنیم.

وی با اعلام “در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندر بازنگری می‌کنیم”، گفت: سیاست‌های اتخاذشده برای توسعه دریامحور، سیاست‌هایی است که امروز می‌تواند پایه‌گذار فعالیت‌های برای آینده باشد.

وی با اشاره به طرح‌های توسعه‌ در حوزه بندری مانند بندر چابهار، تأکید کرد: در بندر شهید رجایی نیز طرح توسعه فاز یک و ۲ در حال اجراست و در فاز ۳ نیز به‌صورت فاینانس و BOT فراخوان داده‌ایم تا در مجموع بتوانیم توسعه دریایی کشور را با شرایط مناسبی داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.