پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

درآمدزایی ۸۰ میلیارد دلاری طرح توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اجرای طرح توسعه بخش فراساحل پارس جنوبی در مجموع بیش از ۸۰ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی می کند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، علی کاردر امروز (دوشنبه، ۱۲ تیرماه) در مراسم امضای قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی درباره عواید حاصل از اجرای این قرارداد، اظهر کرد: با فرض قیمت حدود ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام، ارزش محصولات قابل استحصال طرح در دوره اجرای قرارداد به ۲۳ میلیارد دلار بالغ می شود که با احتساب ارزش گاز سبک شیرین تولیدی و عواید دوران پس از پایان قرارداد، اجرای این قرارداد در مجموع بیش از ۸۰ میلیلارد دلار درآمدزایی برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به این که این قرارداد شامل دوره توسعه و بهره برداری می شود، ادامه داد: در طول ۲۰ سال، ۳۳۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی غنی و ترش برداشت می شود که حدود ۲۹۰ میلیون بشکه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گاز مایع، ۱۲ میلیون تن اتان و ۲ میلیون تن گوگرد تولید می شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که این قرارداد در ۲ فاز، هر یک با حجم سرمایه گذاری حدود ۲.۴ میلیارد دلار اجرا می شود، اظهار کرد: با اجرای این قرارداد ظرفیت تولید گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی به ۲ میلیارد فوت مکعب در روز بالغ می‌شود.

کاردر با اشاره به احداث سکوی فشارافزای گاز در دریا با اجرای این قرارداد، تصریح کرد: میدان پارس جنوبی در سال‌های آینده با افت تولید روبه‌رو می شود و به سکوهای فشارافزا نیاز دارد.

وی با اشاره به انتقال فناوری احداث سکوهای فشارافزا در قالب اجرای این قرارداد، گفت: امیدواریم رونق فعالیت شرکت‌های داخلی را در فضای جدید اقتصادی حاصل از اجرای قراردادها شاهد باشیم.

معاون وزیر نفت یادآور شد: برای به سرانجام رسیدن این قرارداد، کاری حرفه ای انجام شد و همکاران شرکت ملی نفت ایران که اغلب جوان هستند، در انجام این کار حرفه‌ای نقشی بسزا داشتند.

وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شخص وزیر نفت، همه ارگان‌ها و نهادها که در به نتیجه رسیدن این قرارداد همکاری داشتند قدردانی و ابراز امیدواری کرد که روند امضای قراردادهای بعدی شتاب و سرمایه گذاری خوبی در کشور صورت گیرد.

شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‎پی‎سی) و پتروپارس پس از هفت ماه از امضای موافقتنامه امضای اصولی (HOA) فاز ۱۱ پارس جنوبی در ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۵، امروز (دوشنبه، ۱۲ تیرماه) قرارداد توسعه این فاز را در قالب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای نفتی مصوب هیئت وزیران امضا کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.