پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خودکفایی ایران در دانش ساخت و تولید تجهیزات فرایندی پالایشگاه‎ها

با انتقال دانش طراحی و تولید پمپ های کرایوژنیک که در شمار تجهیزات فناوری محور پالایشگاه های گازی شمرده می شود، ایران در دانش ساخت و تولید تجهیزات فرایندی پالایشگاه ها به خودکفایی رسید.

غلامرضا جنت آبادی، مدیر کمیته ارزیابی سازندگان و پیمانکاران شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به راهبرد حمایت از شرکت های ایرانی در راستای توسعه ظرفیت های ساخت داخل گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی و پشتیبانی های هدفمند و اصولی از سازندگان بومی، زمینه داخلی سازی بسیاری از اقلام مورد نیاز این حوزه از جمله پمپ های کرایوژنیک مورد استفاده در صنایع پالایشگاهی پارس جنوبی از سوی متخصصان کشورمان فراهم شده است.

جنت آبادی افزود: این دست از پمپ ها جهت جابجایی و انتقال سیالات کرایوژنیک LNG، LPG، اتیلن مایع، پروپیلن، اتان و مایعات سرد استفاده می شود که نقش مهمی در فرایندهای عملیاتی طرح ها دارد.

وی با اشاره به برخی محدودیت های سال های گذشته در زمینه سفارش گذاری و تحویل کالاها و تجهیزات مورد استفاده در طرح ها افزود: در این دوره، کارفرمایان و سازندگان داخلی کشورمان انگیزه و تلاش های وسیع تری در جهت تکمیل زنجیره تولید ملی و نیز و ایجاد خودکفایی در بسیاری از اقلام مورد نیاز این حوزه ایفا کردند.

مدیر کمیته ارزیابی سازندگان و پیمانکاران شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون پمپ های کرایوژنیک مدل مستغرق (Retractable in Tank) برخی از فاز های پارس جنوبی در شرکت داخلی سازنده این تجهیزات به انجام رسیده و تحویل شده است گفت: پمپ های مربوط به فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز تولید و مراحل تست خود را طی کرده که به زودی پس از انجام مراحل مربوطه و استقرار در بخش مخازن پالایشگاه، مورد تست عملیاتی و ارزیابی نهایی نیز قرار می گیرد.

وی همچنین از داخلی سازی شماری دیگر از کالاهای ویژه طرح های پارس جنوبی جهت استفاده در بخش های خشکی و دریایی پروژه ها طی دو سال گذشته خبر داد و گفت: تاکنون تولید داخلی در لوله های گاز ترش، مبدل های حرارتی صفحه ای، انواع سیم و کابل، فلنج ، توربواکسپندرها و لوله کامپوزیتی در نتیجه پشتیبانی و حمایت از فعالان بومی این حوزه صورت گرفته که این دستاورد نمونه ای از مصادیق ارتقاء توانمندی صنعتی کشور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.